
Porovnáme li poměry hráčů s tenisově vyspělými zeměmi, tyto nůžky obvykle nejsou tak rozevřeny jako u nás. Počet singlistů zhruba odpovídá počtu deblistů nebo je poměr dokonce v neprospěch deblistů.
Tenis je individuální sport, všichni hráči se chtějí prosadit ve dvouhře. Jak ale dojde k tomu, že někteří veškerou pozornost upřou jen ke čtyřhře?
Máme zhruba tři scénáře jak se stát deblistou.
- Hráč, který se prosadí ve dvouhře a hraje současně čtyřhru si prodlouží kariéru o několik let čtyřhrou (M.Damm)
- Hráč, který se nejprve prosadí ve čtyřhře a až poté ve dvouhře (R.Štěpánek, L.Dlouhý, D.Vacek).
- Hráč, kterému se nepodaří prosadit ve dvouhře se brzy specializuje jen na čtyřhru (C.Suk, P.Vízner, F.Čermák, P.Pála atd.).
Zajímalo mě tedy co vězí za tím, že jsme národem deblových specialistů? Máme nějaké zvláštní vlohy pro čtyřhru? Nebo to má obyčejné racionální vysvětlení.
Vysvětlení první:
Vysvětlení druhé:
Pro ilustraci uvedu, jaké jsou ve čtyřhře přibližně hrubé příjmy za rok. Hráč do desátého místa vydělá mezi 300 až 400 tisíci USD. Hráč kolem 30. místa vydělá asi 100 až 150 tisíc USD a na konec příjem hráče okolo 50. místa je 60 až 80 tisíc USD. Od 50. místa níže příjmy deblistů rapidně klesají, jelikož žebříčkové postavení jim neumožňuje start ve velkých turnajích.
Vysvětlení třetí:
Zajímavým faktem je také poměrně vysoký věk našich deblistů (P.Vízner 37 let, M.Damm 37 let, C.Suk 40 let, ukončil kariéru, Pála 32 let,Čermák, Škoch 31 let, tedy sedm hráčů z deseti v deblové stovce jsou již tenisoví veteráni. To je také jeden z důvodů, proč máme tolik hráčů ve stovce, mnozí tam totiž zůstávají velice dlouho. Američan, Němec, Francouz, pokud nehraje dvouhru většinou nesetrvává tak dlouho na deblovém okruhu a snaží se nalézt uplatnění v civilním životě. Výše zmíněné příjmy pro něj nejsou tak atraktivní jako pro naše hráče.
Vysvětlení čtvrté:

1 příspěvek, poslední 03.12.2007
Podobná situace je i u hráčů ze zemí bývalého SSSR. Čtyřhra není tak finančně lukrativní jako dvouhra a uživí se s ní jen hráči z chudších zemí.