Jak začít běhat? S rozumem!

Běh se po krátkém období, kdy ho v čele sportovních aktivit „pro zdraví“ válcovalo horské kolo – snad proto, že cyklistovi lze prodat daleko více nezbytných zbytečností, poznenáhlu vrací na své místo. Důkazem je doslova masová účast na akcích typu pražského maratonu i neustále rostoucí počet serverů a blogů na internetu. Plní ale běh onen kdysi proklamovaný účel „pro zdraví“?

Jak začít běhat 

Kdokoliv může dělat cokoliv – ale dobře to dopadnout nemusí!

Heslo běhat může začít kdokoliv a v každém věku platilo snad v dávných dobách, kdy děti hrály fotbal na plácku za domem a ne na počítačích po síti, bylo normální, že půjdou do školy půl hodiny pěšky a ne že je tam každé ráno vozí jejich starostlivá matka druhým rodinným vozem.

Dospělí se snažili utéct z práce před koncem pracovní doby za svými koníčky - zatímco dnes je jejich koníčkem zaimponovat nadřízeným co největším počtem leckdy naprosto samoúčelných přesčasových hodin.

  • Jak správně trénovat? Rubrika sportovní trénink

     Leč taková je cena za svobodu, demokracii a tržní prostředí a nelze jinak, než využít předností moderní doby k vybalancování nutného zla. Odhlédneme li od základních medicínských kontraindikací běhu, jako jsou například závažnější kardiologická nebo ortopedická onemocnění dolních končetin a páteře, může být překážkou běhu buď nadváha v absolutním měřítku a nebo dokonce nadměrná váha vztaženo k aktuální výkonnosti. Pokud se totiž člověk s téměř normální tělesnou hmotností díky své špatné kondici zadýchává i při rychlejší chůzi, určitě pro něj nebude běh přínosem.

Chybovat je lidské, opakovat stejné chyby hloupé!

Klasická murphologie definuje životní cyklus každé novinky do následujících fází: „iniciální nadšení – pozdní vystřízlivění – sčítání škod - hledání viníků - potrestání nevinných“. Takovým směrem se velmi často ubírá i mnohá čerstvá běžecká kariéra. Největší škody napáchá obvykle už iniciální nadšení.

Člověk vychovaný pravidelnou mediální masáží o „tvrdé dřině vrcholových sportovců“ - to je mimochodem oblíbené novinářské klišé, průměrný mladý doktor nebo elév v advokátní kanceláři chodí domů unavený minimálně stejně – si jen těžko připustí, že z prvního tréninku nemůže přijít domů po čtyřech, protože pátý takový by už asi nepřežil.

Přehnaná vstupní očekávání vedou později ve fázi vystřízlivění k deziluzi z pocitu pomalého nebo spíš záporného nárůstu výkonnosti – což je pochopitelné, uvědomíme li si, že výsledkem neodpovídajícího tréninku je výsledkem spíš kumulující se únava než jakýkoliv nárůst.

Sčítání škod bývá potom tristní. V nejlepším případě pouze bolestivě namožené svaly a úpony – to když vám k vašemu velkému štěstí chybí vůle jít přes bolest. V horším případě poškození klubů, zborcená nožní klenba nebo přetrénování či dokonce chronický únavový syndrom.

Za viníky je v tu chvíli označeno ledacos – špatným povrchem a botami počínaje, až po nedostatek vůle či talentu či nepřízeň nejbližších. Málokdo si přizná, že jednoduše přecenil síly a špatně odhadl postupové cíle a už skoro nikdo nedojde až k jednoduché myšlence, že i tréninku tak „jednoduché“ disciplíny, jakou se může vytrvalostní běh zdát, by se mělo alespoň trochu rozumět.

Oním potrestaným nevinným se stane samotný běh. Neúspěšný sportovec na běhání zanevře a vrhne svojí energii do jiného sportu – velmi pravděpodobně s podobným výsledkem.

Přemýšlejte o tréninkovém plánu!

Onou vymožeností moderní doby je komplexní sportovní vyšetření, nejlépe spojené s testem na „běhátku“. Pokud jste neprodělali žádnou srdeční příhodu a neléčíte se s vysokým krevním tlakem, není nezbytně nutné absolvovat zátěžové kardiologické vyšetření. Cílem testování by mělo být především, stanovení základních bodů – prahů vašeho výkonnostního rozsahu.

Ze vztahu aerobního® a anaerobního® prahu je možné především určit, zda váš výkon vůbec dovolí běžet v únosné a přínosné intenzitě zatížení. Druhý benefit , který z takového vyšetření získáte, je stanovení zón zatížení, a to jak v podobě rozsahů tepových frekvencí, tak i rámcových rychlostí běhu.

Nastavení zón intenzity je potom už prvním krokem k individuálnímu tréninkovému plánu. Dobře postavený plán se především alespoň pokusí spojit leckdy nesjednotitelnou trojici – váš časový rozvrh, výkonnost a sportovní ambice.

Takový plán by v sobě měl zahrnovat vaší sportovní minulost, současnou výkonnost, nejbližší i vzdálenější cíle a to všechno promítnout do vašeho civilního života a to pokud možno tak, aby nedošlo k celkovému zhroucení organismu i životních jistot.


 

Užitečné adresy o běhání: behej.com 

                                    Běžecká škola Miloše Škorpila

Využijte našich služeb pro sportovce a týmy!

 

Bookmark and Share

19.05.2014 | MUDr. Ondřej Vojtěchovský | shlédnuto: 40595x | 7 komentářů | 475x 12345


Související články


Komentáře


7 příspěvků, poslední 05.03.2015

Hanka

Moc hezký článek :) Už jsem zkušenější běžec, a tak mám ještě jeden tip. Na začátku mi hodně pomohlo běhat v páru. Koneckonců i dnes si ráda zajdu zaběhat ve dvou a více lidech. Trénink je díky tomu pokaždé jiný a nenudí mi to. Sparring partnery si poslední dobou hledám na http://www.sportcentral.cz/.

4you

To o jen potvrzuje můj nàzor, že mnozí zapálení hobíci jsou často sami sobě hrobníci.

Nicole

From what i understand it aperaps this is actually an issue with the way substr() is implemented causing pointers to the original string's location in memory and not letting it be garbage collected. This raises another interesting question, do string.slice() and string.concat() behave in the same manner if the string is not modified or do they actually create copies of the old string.If so then according to logic it would be enough to simply append something like .slice() after .substr() to ensure a new object is created and the raw input is free for garbage collection. http://azxwxqddw.com [url=http://pvoexexhwzw.com]pvoexexhwzw[/url] [link=http://bwfecyzfqfq.com]bwfecyzfqfq[/link]

Diane

I drop a leave a response <a href="http://okxdkpsw.com">whvneeer</a> I like a post on a site or if I have something to contribute to the discussion. It is caused by the passion displayed in the article I read. And after this post Embedding Windows Media. I was actually excited enough to drop a comment I actually do have a few questions for you if you usually do not mind. Could it be simply me or do some of the responses appear like they are coming from brain dead folks? And, if you are posting at additional online sites, I would like to keep up with you. Would you list every one of all your social sites like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?

Kiana

Superb iniarmotfon here, ol'e chap; keep burning the midnight oil. http://xpdxkib.com [url=http://idmvyiqz.com]idmvyiqz[/url] [link=http://ohdbkf.com]ohdbkf[/link]

Ritha

The native JSON <a href="http://ggodyqclbx.com">paresr</a> creates a new String object from scratch for every thing it parses, but if you were to use a 3rd party library you'd most likely see some different results; I know mine uses substring to process strings more quickly than the native one does where possible, others may as well. It would also be an interesting test to see if after enough memory is allocated the master string is broken up into smaller strings and freed, and what impact that has on performance.It also would seem that the native XML <a href="http://ggodyqclbx.com">paresr</a> uses substring internally to improve performance, and would be subject to the same potential pitfalls (permanent memory leak / massive performance drops in unrelated code).

Nicat

efbbbfI drop a leave a response each time I like a arltcie on a website or I have something to valuable to contribute to the conversation. Usually it is a result of the fire communicated in the arltcie I browsed. And on this arltcie Embedding Windows Media. I was actually excited enough to post a commenta response I actually do have a couple of questions for you if you tend not to mind. Could it be only me or do some of these comments appear like they are left by brain dead individuals? And, if you are posting on additional online social sites, I would like to keep up with everything new you have to post. Could you make a list every one of your social pages like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?


Přidat komentář

CAPTCHA Vyměnit obrázek

Můj SportvitalRegistrace | Zapomněli jste heslo?      

Rubriky

Anketa

     

Aktuality

17.10.2016
Zbraslavský sportovní den se povedl
Celá první polovina září bylo nádherné babí léto s teplotami nad 20 stupňů, tak jako téměř vždy v tomto období. A právě na dr...

24.08.2016
Rio 2016 - gratulujeme našim sportovcům
Blahopřejeme všem účastníkům OH v Riu 2016. Víme, že jste pro ten nejlepší výsledek udělali maximum, už jenom vaše účast znam...

17.05.2016
Program Sportvital-Nutrition pod lupou pořadu Applikace
Televize Prima Cool ve svém pořadu Applikace, zabývající se nejnovějšími trendy v oblasti "chytrých" telefonů si vzala pod lu...