Laktát - proč svaly bolí?

Určitě všichni ten pocit znáte, při pohybu "nadoraz", hlava říká ještě vydrž, ale tělo se brání a musíte zpomalit. Proč k tomu dochází a co se v těle odehrává vysvětluje Jiří Sekera.

Laktát, bolest svalů

V těle je stále tvořeno malé množství kyseliny mléčné, tzv. klidový laktát, jehož hodnota se pohybuje od 0,5 do přibližně 1,5 mmol/l. Podobné hodnoty vykazuje organismus při čistě aerobním zatížení.

Zvýšená produkce laktátu

Fyzická zátěž vyvolává v závislosti na své délce a intenzitě určitou odezvu v metabolismu sportovce. Podle jeho typu hovoříme v praxi o aerobním, aerobně - anaerobním nebo převážně anaerobním zatížení. V této souvislosti hovoříme též o aerobním a anaerobním prahu. Intenzivní, a po určitou dobu trvající, zatížení tedy vede ke zvýšené produkci laktátu.

Dochází ke změně vnitřního prostředí

Laktát je kyselé povahy, a proto dochází ke změnám vnitřního prostředí organismu, tzv. zakyselení.  Sportovec vnímá subjektivně tento jev jako pocit bolesti ve svalech a je příčinou ztráty svalové síly, ztuhlosti, snížení koordinace, zhoršení techniky sportovního pohybu a podobně.
Výsledkem je, že nelze dále pokračovat ve výkonu touto intenzitou, a je třeba buď intenzitu snížit či dokonce výkon zcela ukončit.

Hodnota laktátu je tedy odezvou organismu na zatížení, a proto vždy vyhodnocujeme a posuzujeme její úroveň ve vztahu k podávanému výkonu,  případně  tepové frekvenci.

V laboratorních podmínkách se s koncentrací laktátu v krvi pracuje při stanovení tzv. laktátové křivky, jakožto základu pro určení tréninkových pásem.

nálepky: laktát, laktátová křivka, zátěžový test, aerobní zátěž, anaerobní zátěž

Bookmark and Share

31.08.2010 | Jiří Sekera | shlédnuto: 49182x | 3 komentáře | 458x 12345


Související články


Komentáře


3 příspěvky, poslední 15.01.2016

Jan Novotný

K článku: Tvrzení, že laktát je kyselá látka není pravda. Ví se to již řadu let. Mírně kyselá je kyselina mléčná, která se však rychle rozpadá na sůl kyseliny mléčné (laktát) a vodíkové kationty (podstata kyselosti). Laktát je spíše mírně zásaditá látka. Ke komentáři Lubomíra: Po skončení vyčerpávající zátěže trvá asi 2-3 minuty než se dostane krev ze svalů do místa odběru krve ke stanovení koncentrace laktátu.

J.Taussig

Takto vysoké hodnoty nejsou vyjímečné, znamenají, že jste absolvoval test do maxima. Pokud je tomu tak, řekl bych, že jste dobře trénovaný, váš organismus při zátěži nevytváří tolik LA a produkuje jej ve větší míře po ukončení zátěže. Tento stav není nijak neobvyklý.

Lubomír

Dobrý den, byl jsem na testech zatěžových a laktát po dokončení záteže jsme měl na hodnotě 9,4 a 2minuty jak jsem se vyjižděl po zatěži stoupl na hodnotu 16. mužete mi k tomu něco řict ? Děkuji


Přidat komentář

CAPTCHA Vyměnit obrázek

Můj SportvitalRegistrace | Zapomněli jste heslo?      

Rubriky

Anketa

     

Aktuality

17.10.2016
Zbraslavský sportovní den se povedl
Celá první polovina září bylo nádherné babí léto s teplotami nad 20 stupňů, tak jako téměř vždy v tomto období. A právě na dr...

24.08.2016
Rio 2016 - gratulujeme našim sportovcům
Blahopřejeme všem účastníkům OH v Riu 2016. Víme, že jste pro ten nejlepší výsledek udělali maximum, už jenom vaše účast znam...

17.05.2016
Program Sportvital-Nutrition pod lupou pořadu Applikace
Televize Prima Cool ve svém pořadu Applikace, zabývající se nejnovějšími trendy v oblasti "chytrých" telefonů si vzala pod lu...