Tepová frekvence a věk

Sledování tepové frekvence je běžnou součástí tréninku profesionálních, ale i amatérských (hobby) sportovců. Je dobré mít povědomí o tom, jaké probíhají změny v srdeční frekvenci v nezastavitelném procesu stárnutí, nejen z důvodů tréninkových, ale zejména zdravotních.

Tepová frekvence, věk

Výpočet maximální tepové frekvence

Maximální, ale i tréninkově využitelná tepová frekvence se snižuje s věkem, viz. obr. č.  1. S rostoucím věkem klesá nejen dosahovaná maximální tepová frekvence, ale též v tréninku účinně využitelné pásmo tepové frekvence je menší. Jednoduchou a velmi orientační metodou, jak vypočítat maximální tepovou frekvenci pro váš věk, vychází z rovnice 220 - věk. 
Například muž ve 30 letech má doporučenou maximální tepovou frekvenci 190 tepů/min.
220 - 30 = 190
Doporučená hodnota maximální tepové frekvence je také závislá na trénovanosti jedince. Dobře trénovaný sportovec, může bez problémů překračovat doporučené pásmo bez zdravotního rizika a naopak netrénovaný člověk by měl toto doporučení respektovat.

Přečtěte si také: Jak měříme maximální tepovou frekvenci?

 

Obr. č.1  Maximální tepová frekvence (SF) a věk

 

Tepová frekvence a věk

 

 

Tepová frekvence v bodě zlomu

Zjednodušeně lze říci, že do určité úrovně existuje lineární závislost mezi intenzitou zatížení a tepovou frekvencí. Okamžik, kdy tato přímá úměra přestává platit se nazývá bodem zlomu, viz. obr. č. 2. Tento bod bývá též ztotožňován s anaerobním prahem.
Bod zlomu je závislý na trénovanosti člověka. Jednou z nejvýznamnějších změn, které se stanou s tepovou frekvencí v důsledku tréninku, je posun bodu zlomu k vyšším hodnotám tepové frekvence. Rozdíl v úrovni tohoto bodu mezi trénovaným a netrénovaným člověkem je až 50 tepů/min.
Jinými slovy, co je pro trénovaného relaxační tempo, pro netrénovaného představuje už neúnosnou zátěž.

Obr. č. 2. Tepová frekvence v bodě zlomu

 

Tepová frekvence-bod zlomu


 

Přehled služeb Sportvital

 

Bookmark and Share

18.01.2013 | Jiří Sekera | shlédnuto: 57767x | 0 komentářů | 472x 12345


Související články


Komentáře


0 příspěvků

Článek zatím nikdo nekomentoval.


Přidat komentář

CAPTCHA Vyměnit obrázek

Můj SportvitalRegistrace | Zapomněli jste heslo?      

Rubriky

Anketa

     

Aktuality

17.05.2016
Program Sportvital-Nutrition pod lupou pořadu Applikace
Televize Prima Cool ve svém pořadu Applikace, zabývající se nejnovějšími trendy v oblasti "chytrých" telefonů si vzala pod lu...

21.04.2016
Konference Zdravé fitness pro zdravý život
Konferenci pořádá Česká komora fitness v Top Hotelu dne 22.4.2016 od 9. hodin. Mezi přednášející tentokrát Komora pozvala špi...

14.03.2016
Libor Vítek hostem pořadu Hyde Park Civilizace
Maria Šarapovová, vítězka pěti grandslamů, nejbohatší sportovkyně světa, měla pozitivní dopingový test. A to na látku meldoni...