5 zajímavostí, které jste možná nevěděli o spánku a snění

Víte, proč nemůžete za úplňku usnout nebo proč si nepamatujete sny? Spánek i snění jsou předmětem častého zkoumání vědců, kteří se snaží poodhalit tajemství našeho „nočního života“. Zajímavosti o spánku a snění přináší Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle.

Spánek a snění

Kvalitu spánku ovlivňují fáze měsíce

Některé vědecké studie tvrdí, že úplněk dokáže negativně ovlivnit nejen kvalitu našeho spánku, ale i usínání. Během úplňku a pár dní před ním se zvyšuje doba usínání v průměru o pět minut a zkracuje se doba spánku přibližně o dvacet minut. Příčinou je pokles hladiny melatoninu, což je hormon, který řídí cyklus den/noc.

Nedostatek spánku zvyšuje chuť k jídlu

Pokud málo a nekvalitně spíte, zvyšuje se vám hladina hormonu ghrelinu, což způsobuje zvýšení chuti k jídlu. Po probuzení se tak budíte hladovější. Pokud tedy zrovna zdoláváte dietu, nebo se snažíte udržet svou váhu, dbejte také na kvalitní odpočinek. „Důvodem krátkého a nekvalitního spánku může být i nevhodná matrace nebo špatně zvolená velikost polštáře, které mají za příčinu časté probouzení v průběhu noci a nedostatečnou kvalitu spánku,“ upozorňuje Jakub Šoufek, odborník na zdravý spánek ze společnosti Johann Malle.

Neovladatelný spánek

Existuje nemoc, která se jmenuje narkolepsie. Projevuje se náhlým a nekontrolovatelným usnutím v podstatě kdykoliv, třeba i během nejrůznějších činností nebo rozhovoru. Mozek totiž nedokáže regulovat cyklus spánku a bdění. Tato nemoc je dědičná.

Pamatujeme si asi jen 10 % snů

Každý v noci sní, jen si sny nepamatujeme. Nejčastěji víme, co se nám zdálo ihned po probuzení, poté sny postupně zapomeneme. Během snění totiž nedochází ke stejnému procesu ukládání vzpomínek jako v bdělém stavu. Pamatujeme si tak většinou pouze sny, které byly silné či intenzivní a měly alespoň částečnou logickou skladbu. Na vině je střídání fází spánku.

Také slepí lidé sní

Ti, co přišli o zrak až v průběhu života, mají sny v obrazech. Lidé, kteří se slepí již narodili, nesní vizuálně, ale pomocí ostatních vjemů, jejich sny jsou tedy plné vůní, emocí, dotyků a zvuků.

publikováno: 08.02.2015   napsal/a: Redakce