Bolest zad je nejčastější civilizační chorobou

Pokud také patříte mezi ty osoby, které většinu dne prosedí v kanceláři, nesportují a ještě navíc zcela ignorují rady pro správné držení těla, jistě vás už navštívila nepříjemná bolest zad. Tu alespoň jednou za život okusí až 80% z nás. Problém ovšem nastane ve chvíli, kdy se z ní stane chronická záležitost. Bohužel si za to můžeme převážně sami.

Bolest zad je častou příčinou pracovní neschopnosti

Nekonečný kontakt se židlí je jedním z hlavních strůjců mnoha zdravotních potíží. Kvůli ochablosti zádového a břišního svalstva z nedostatku zdravého pohybu, nejsme schopni udržet naše tělo ve správné poloze. Drobnosti jako špatně nastavené opěradlo u pracovní židle a nevhodné nastavení výšky monitoru tyto potíže jen prohlubují.

Fakta jsou alarmující: 70% zaměstnanců v ČR má sedavé zaměstnání a skoro všichni sedí nesprávně. Až 60% dospělých má potíže s bolestmi zad způsobenými vadným držením těla, sezením v kanceláři a prací u počítače. IT revoluce nám sice v mnohém zjednodušila život, ale zároveň nás žene do velmi nezdravého způsobu zacházení s naší tělesnou schránkou.

Vytvořte si pro vaše tělo zdravé pracovní prostředí

Sedací maraton si usnadníte správným sezením a dobře změřeným pracovním prostorem. Pracovní stůl by měl být v závislosti na vaší výšce asi 80 cm vysoký, k němu přibližně 50 cm vysoká židle, jejíž opěradlo je v devadesátistupňové svislé poloze vůči sedadlu. Horní hrana obrazovky by měla být v úrovni vašeho čela. Přizpůsobte nastavení židle a počítače vaší výšce. Při práci se nehrbte. Velmi obvyklou polohou je neustále zasunutá hlava mezi rameny a sevřený hrudník. Tato poloha pak bývá často příčinou migrény, závratí, ztuhlosti šíje či zhoršeného dýchání.

Většinu našeho aktivního života prosedíme

Bohužel je to tak. Každé ráno začínáme tím, že si sedneme ke snídani. Následuje cesta do práce, ať už v autě nebo v hromadné dopravě, opět většinou vsedě. V práci si posedíme dalších několik hodin a následuje stejná cesta domů. Pokud si vyrazíme s přáteli, opět si sedneme v kině, divadle nebo nad dvojkou vína. Doma si pak většinou ještě sedneme k televizi a pak jdeme spát. Za život prosedíme tisíce hodin. Abyste se udrželi v kondici, měli byste zdravý postoj k životu udržovat po celý den a při všech aktivitách. Na negativní následky dlouhodobého sezení má totiž pouhá hodina tréninku jen částečný vliv.

Pomozte vašemu tělu najít správný řád

Většina z nás tiší bolest v zádech analgetiky, ale ty neřeší příčinu bolesti. Navíc s sebou dost často nesou negativní vedlejší účinky. Aby vás záda přestala bolet, musíte jim dát pravidelnou péči. Začněte tím, že je narovnáte. Fyzioterapeut vám sice záda jednorázově srovná, ale pokud se vrátíte ke starým zlozvykům, nepomůže vám ani svěcená voda. Aby se vaše tělo srovnalo, pokud možno co nejvíce přirozenou cestou, měli byste se v průběhu celého dne více hýbat. Přerušte sezení, pokud možno každou hodinu, vstaňte, projděte se, krátce se protáhněte.

Doma vstaňte od televize nebo na cestě do práce uvolněte místo seniorům v městské hromadné dopravě. Sedíte li v autobuse, metru či tramvaji, zkuste chvíli zavřít oči, nohy lehce nadzvednout a zpevněním těla vyrovnávat pohyb dopravního prostředku. Uvidíte, že to není tak jednoduché a přirozeně tím posilujete svalstvo hlubokého stabilizačního systému.

Pravidelný pohyb je velmi důležitý, přesto vás hodina chůze či cvičení denně nespasí od všech problémů. Zkuste s přáteli místo do vinárny jít na menší procházku do parku. Nejen že si na čerstvém vzduchu lépe pročistíte hlavu, ale zároveň si tak protáhnete celé tělo. Při sledování televize si zase místo lenošení na sedačce můžete udělat pár cviků na posílení zádových a břišních svalů. Právě tyto svalové partie totiž drží vaši páteř, a tím pádem celé tělo, pohromadě. 

Kvůli nesprávnému držení těla se naše svaly dostávají do nerovnováhy a postupně ochabují a zkracují se. To má za následek, že začneme některé části těla přetěžovat. Dlouhodobé vychýlení do nepřirozené polohy má také vliv na naše vazy a klouby. Ty kvůli nesprávnému postavení degenerují a mění se jejich struktura. Pokud se dostanete do tohoto stádia, je už velmi těžko cesty zpět. Z toho důvodu je dobré průběžně si uvědomovat polohu těla, ať už v chůzi, ve stoji či sedu, korigovat nesprávné držení a zabránit tak postupné degeneraci pohybového aparátu.

publikováno: 02.02.2016   napsal/a: Mgr. Jan Taussig