Alkohol, metla (nejen) Čechů

photo-1436076863939-06870fe779c2

Velmi jsem uvažoval, jestli téma zdravé výživy a životního stylu vůbec někoho zajímá. Většinou se setkávám s pacienty, kteří o své zdraví příliš nedbají a kteří se domnívají, že to je ¨přece starost lékaře, aby je vyléčil¨.

 

Proto mě mile povzbudil relativně příznivý ohlas na můj první příspěvek. Abych nebyl obviňován z ¨amerikofilie¨, jak v některých komentářích zaznělo, věnoval bych tento příspěvek problému veskrze českému, a to konzumaci alkoholu.

Nechci hovořit o notoricky (docela trefné slovo ve spojení s tématem alkoholu) známých škodlivých účincích alkoholu na játra (cirhóza jater), slinivku břišní (chronický zánět tohoto orgánu), či na rozvoj některých nádorových onemocnění, které typicky doprovázejí nadměrné požívání alkoholu.

Chtěl bych pouze připomenout některá alarmující data týkající se vlivu alkoholu na rozvoj obezity, cukrovky, či vysokého krevního tlaku.
Každý asi ví, že Česká republika se každoročně umísťuje na prvních místech ve spotřebě alkoholu na jednoho obyvatele.

Podle zprávy Světové zdravotnické organizace z roku 2003 zkonzumují Češi za rok neuvěřitelných 16 litrů čistého alkoholu na osobu ve věku nad 15 let. Před námi je už jen Lucembursko. Podle téže zprávy 26% mužů a 13% žen holduje alkoholu způsobem, který je pro zdraví vysloveně nebezpečný.

A jak to vše souvisí s obezitou a dalšími ¨civilizačními¨ nemocemi?

Konzumace alkoholu představuje pro organismus značnou energetickou zátěž. Existuje přímý vztah mezi hodnotou body mass indexu (či obezitou) a množstvím pravidelně konzumovaného alkoholu.

U osob pijících v průměru 2 piva denně představuje příjem takto získané energie 12% z celkového energetického příjmu, u osob pijících více je toto procento přirozeně mnohem vyšší. A obezita úzce souvisí s výše uvedenými nemocemi.

Nadměrný příjem alkoholu vede navíc k poškozování jater a ke zvýšení jaterních testů, které je rizikovým faktorem pro rozvoj cukrovky, vysokého krevního tlaku a chorob srdce a cév. Přitom zvýšené jaterní testy má v USA až 10% ¨zdravé¨ populace a v České republice jsme na tom nepochybně hůře, ačkoli podrobná epidemiologická data k dispozici nemáme.

Myslím, že tato fakta stojí minimálně za zamyšlení, obzvláště když si uvědomíme, že velké pivo stojí v mnohé restauraci méně než sodovka.


 

Článek i s komentáři najdete na webové adrese: Alkohol, metla (nejen) Čechů