Měření somatotypu

Nechte si kvalitně a přesně určit typ Vašeho těla! S dobře určeným somatotypem budete snáze hubnout a docílíte lepších výsledků ve sportu.

Při jakékoliv cílené činnosti, ať je to dieta, sportovní trénink, zlepšení fyzické kondice je důležitá jistota, že Vaše tělo dostává přesně to, co potřebuje. Určení somatotypu Vám přesně napoví, jakým způsobem s Vaším tělem zacházet pro dosažení optimálních výsledků.

Cena zahrnuje

 

Učení somatotypu-služba

 • Měření somatypu pomocí Harpendenova kaliperu.
 • Vypracování PDF zprávy.
 • Volitelně je možné dokoupit i analýzu složení těla.
 • Volitelně je možné dokoupit určení růstového potenciálu.
 • To vše od 1000 Kč za celé měření.
 • Základní procedura trvá přibližně 10 minut.
 • Rozšířená licence aplikace Sportvital Nutrition na 3 měsice ZDARMA

 

 

 

 

 • Tlačítko pro objednání služby

 Cena: od 1000 Kč 

 

Jak měření probíhá?

 

 • Somatotyp určujeme měřením kožních řas profesionálním kaliperem Harpenden Skinfold Caliper, zlatý standard v měření tloušťky kožních řas, měřením obvodů lýtka a bicepsu a vzdáleností epikondylů humeru a femuru. Měření trvá přibližně 10 minut.
 • Výsledky zpracujeme ve speciálním počítačovém programu Somatotype do výsledkového listu ve formátu PDF a posíláme elektronicky.
 • Určení somatotypu ještě doplňujeme základní analýzou složení těla.
 • Růstový potenciál vyhodnocujeme ve speciálním softwaru.

Pro koho je určení somatotypu vhodné?

 

 • Pro každého, kdo chce vědět více o své tělesné kompozici
 • Pro děti od šesti let, ke zjištění tělesných předpokladů pro výběr vhodného sportu. U dětí navíc provádíme odhad výšky v dospělosti
 • Pro sportovce, kteří se dozvědí, jaké mají předpoklady k nárůstu svalové hmoty
 • Pro všechny, kteří se zajímají o svou tělesnou stavbu, zjistí, zda-li jsou jejich představy o tělesné váze reálné, a na kolik jsou geneticky ovlivněné

Kdo také využívá naše služby.

 

Ceny a varianty

 

 •  Měření somatotypu s vypracováním PDF zprávy: 1000,- Kč
 •  Měření somatotypu s měřením analýzy složení těla: 1200,- Kč
 •  Měření somatotypu s určením růstového potenciálu (odhadem výšky v dospělosti): 1200,-

Tlačítko pro objednání služby

 

Co je somatotyp a jak ho měříme?

 

Termínem somatotyp označujeme kvantitativní popis stavby a kompozice lidského těla.

Poprvé byl tento termín použit zakladatelem somatotypologie Williamem H. Sheldonem, který už v roce 1940 rozdělil tvar lidského těla do třech základních somatotypů:

 • endomorfní (obézní, také se lze setkat s označením pyknik dle Kretschmerovy nomenklatury),
 • ektomorfní (hubený, neboli astenik). Tyto jednotlivé somatotypy se u každého jedince do určité míry vzájemně kombinují a jejich rozložení lze určit z tzv. somatogramu. Somatotypologii dále rozpracovali Carter a Heathová, a toto rozpracování umožnilo zařadit každého jedince na detailní stupnici somatogramu.
Endomorf

Endomorf

Má předpoklady pro vzpírání, zápas, vodní sporty. Endomorf má tendence k nadváze, má celkově rozložitý, oblý tvar těla. Malý tělesný povrch nízký energetický výdej. Endomorfové mají často dobrý potenciál k nabírání svalstva, rovněž tak ale k nabírání tuku, kterého se obtížně zbavují. Endomorfové mají zvýšené riziko obezity, cukrovky a kardiovaskulárních chorob. Důležitý je tudíž u nich důraz na aerobní aktivity.

 

 
Mezomorf

Mezomorf

Má předpoklady pro kulturistiku, sprinty, gymnastiku. Mezomorf je svalnatý typ se silnou kostrou, širokými rameny a úzkými boky. Má středně rychlý energetický výdej. Na silový trénink reaguje rychlým přírůstkem svalové hmoty.

 

 Ektomorf

Ektomorf

Má předpoklady pro vytrvalostní sporty, skok vysoký, basketbal. Ektomorf je štíhlý a hubený typ, má slabě vyvinuté svalstvo a slabou kostru. Má velký povrch těla a z toho plynoucí rychlý energetický výdej a málo tukových buněk. Ektomorf špatně nabírá svalovou hmotu, vyžaduje méně náročný trénink, delší pauzy mezi sériemi, doporučuje se vyšší příjem bílkovin a dostatek odpočinku.

Ilustrační obrázky ukazují, jak se vyvíjí jednotlivé somatotypy, při silovém tréninku.

Jak stanovit somatotyp?

 

Somatotyp stanovujeme na základě specifických antropometrických měření. Jedná se o následujících 10 parametrů:

  • Tělesná výška (měřeno stadiometrem)
  • Tělesná hmotnost
 • Obvod bicepsu
 • Obvod lýtka,
 • Biepikondylární rozměr humeru (kost pažní)
 • Biepikondylární rozměr femuru (kost stehení)
 • Tloušťka kožních řas, měřená Harpendenovým kaliperem (kožní řasa nad tricepsem, pod lopatkou, nad trnem kyčelním a na lýtku)

Naměřená data zpracujeme počítačovým programem a výstupem této počítačové analýzy je přiřazení dat vyšetřovaného jedince do somatogramu (viz výše) s určením, která složka somatotypu převažuje. Jako příklad možného somatotypu uvádíme:
vyrovnaný endomorf 1. komponenta převládá, 2. a 3. jsou vyrovnané
mezomorfní endomorf 1. komponenta převládá, 2. je však zároveň vyšší než 1.
endomorf-mezomorf 1. a 2. komponenta jsou vyrovnané
střední somatotyp všechny 3 komponenty vyrovnané
Takto bychom analogicky mohli postupovat i v případě mezomorfa či ektomorfa, pak bychom mluvili např. o ektomorfním mezomorfovi či ektomorfovi-mezomorfovi.

Mohlo by vás ještě zajímat: Rubrika sportovní trénink

Jak číst somatogram?

 

Somatotyp se generuje na základě třech čísel. První číslo označuje endomorfní, druhé mezomorfní a třetí ektomorfní komponentu, stupnice pro každou komponentu je od nuly, přičemž hodnota komponentu do 2,5 se považuje za nízkou, od 3,0 do 5,0 za průměrnou, od 5,5 do 7,0 za vysokou a od 7,5 hovoříme již o krajním podílu dané komponenty.Trojčíslí se pak zanáší do sférického trojúhelníku, na jehož vrcholech jsou zaneseny krajní typy, uprostřed typy vyvážené a uvnitř pak střední typy.

 Somatograf Cartera a Heathové

Jaký je vztah somatotypu k pohybovým schopnostem?

 

Somatogram (sférický trojúhelník) je rozdělen třemi přímkami na šest menších trojúhelníků (A,B,C,D,E,F). A nalezneme vpravo nahoře a postupujeme po směru hodinových ručiček až k F vlevo nahoře. Pozn. písmenka na somatogramu uvedeném nahoře nejsou vyznačena a musíme si je pouze představit!!
Předpoklady k pohybovým aktivitám se dají velmi zhruba určit podle umístění na somatogramu.
Kategorie A
V této oblasti se nacházejí jedinci s nejvšestrannějším nadáním na sport.
Kategorie B
Jedinci s nadáním pro vytrvalostní sporty a obratnost.
Kategorie C
Nižší stupeň nadání z důvodů nízké mezomorfní komponenty.
Kategorie D,E
Jedinci s nejhoršími předpoklady pro sportovní činnost.
Kategorie F
Jedinci s nadáním pro silové sporty

 

 

Bookmark and Share

17.02.2015 | MUDr. Libor Vitek | shlédnuto: 190045x | 10 komentářů | 1501x 12345


Související články


Komentáře


10 příspěvků, poslední 03.05.2016

Tess

- Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very helpful info specially the last part I care for such intoimafron a lot. I was seeking this certain info for a long time. Thank you and best of luck. http://obhgddp.com [url=http://ntphxsefa.com]ntphxsefa[/url] [link=http://ucndtl.com]ucndtl[/link]

Aileen

Is there any index map of 大東輿地圖 or other maps by 金正活&#65311;For example,See the index map of There are Ullunegdo on -版/18層 on the <a href="http://lrdtatun.com">ma.tt版&#65309;longtipude/層&#65309;lati(ude)</a> I think if he knew existence of Liancourt Rocks,he would have put it on 1版/19層. Ofcourse, no discription of Liancourt Rocks on that map.

Biana

Danke erstmal. V4R ist ziemlich verwackelt. In V3R sieht man ne sehr starke ST-Hebung aus dem gerade beginnenden absteigenden Teil von R. In V4R ebenso. Da diese beiden Zusammengehören und beide um deutlich mehr als 0.2 mV heben würde ich sagen, dass die STEMI-Kriterien erfüllt sind. Ich hoffe das wars, worauf due hinaus wolltest.VN:F [110(29_1.66].from 1 vote) http://iqxqolvrs.com [url=http://xgozvas.com]xgozvas[/url] [link=http://eztblsilxd.com]eztblsilxd[/link]

Birdie

'Israel securing their <a href="http://xuymjyki.com">bosrerd'and</a> isnt that a nice touch, deano. Securing their borders. hmm. how far north of israel is Beirut, exactly, Deano? ANd exactly what kind of threat are women and children to the borders of Israel?

Solyn

Created the greatest artelcis, you have.

J.Taussig

Vyšetření provádíme v poradně Praha 5 Zbraslav,je nutné se předem objednat přes info@sportvital.cz nebo na 608 977 006. Vyšetření se zasláním kompletní zprávy stojí 1000,-Kč

Katka

Dobrý den, je měření možné i v Brně? a jaká je cena zaměření? děkuji

J.Taussig

To Pavel - bohužel, sídlíme v Praze, objednat se můžete na info@sportvital.cz nebo na telef. čísle 608 977 006

pavel

dobrý den, kde probíhá měření? da se to udelat nekde v ostrave?

pj

Ektomorf - doporucuje se vyssi prijem bilkovin. Tohle neni vubec spravne, naopak ektomorf bilkovin tolik nepotrebuje cca 1,5g na kg vahy coz je mnohem mene nezostatni somatotypy (polovina oproti endomorfovi). Oproti tomu kvuli rychlemu spalovani je potreba prijimat vice sacharidu cca 7,5g na kg vahy coz je prozmenu o dost vice nez ostatni. Ektomorf neroste rychle a ma extremni energeticky odbera v tom mu bilkoviny nepomuzou.

Předchozí 1 2

Přidat komentář

CAPTCHA Vyměnit obrázek
Prosíme vyplnit

Můj SportvitalRegistrace | Zapomněli jste heslo?      

Rubriky

Anketa

     

Aktuality

17.10.2016
Zbraslavský sportovní den se povedl
Celá první polovina září bylo nádherné babí léto s teplotami nad 20 stupňů, tak jako téměř vždy v tomto období. A právě na dr...

24.08.2016
Rio 2016 - gratulujeme našim sportovcům
Blahopřejeme všem účastníkům OH v Riu 2016. Víme, že jste pro ten nejlepší výsledek udělali maximum, už jenom vaše účast znam...

17.05.2016
Program Sportvital-Nutrition pod lupou pořadu Applikace
Televize Prima Cool ve svém pořadu Applikace, zabývající se nejnovějšími trendy v oblasti "chytrých" telefonů si vzala pod lu...