Jak funguje imunita

Naše tělo je v každém okamžiku konfrontováno s ohromným množstvím mikroorganismů, se kterými musí bojovat a udržovat tak stálost vnitřního prostředí. Obrana organismu pracuje ve dvou liniích, z nichž rozeznáváme imunitní odpověď nespecifickou a specifickou.

Imunita

Ta první (nespecifická) je reakce na přítomnost nějakého mikroorganismu, viru nebo látky. Je velmi rychlá, ale nemá žádnou paměť na to, zda se tělo s tím či oním vetřelcem již někdy setkalo. Složky specifické imunity reagují pomaleji, zato promyšleně a najisto - zvláště tehdy, pokud již vědí, s kým mají tu čest. Obě složky se prolínají a spolupracují.

Obranu organismu můžeme dále dělit na buněčnou a látkovou. Tu první tvoří několik desítek druhů buněk bílé krevní řady. Každá skupina buněk má své přesné úkoly. Některé všechny vetřelce bez milosti pozřou a zlikvidují agresivními trávícími šťávami), jiné produkují protilátky, které představují jakousi naši chemickou polní jednotku – a další jako pochůzkoví policisté chodí a označují nepřátele svým požíračským a zabíječským kolegům.

Vysoce specializovaní zabíječi by bez těchto cejchů totiž vetřelce nemuseli rozeznat. Protože při infekci mnoho našich buněk pod náporem mikroorganismů padne, funguje tu cosi jako úklidová četa, která zamete a zlikviduje nepořádek po boji, jako jsou zbytky buněk napadených sliznic (například v dýchacích cestách) a také padlé vojáky z řad naších bílých krvinek.

A konečně – buňky též produkují řadu látek, s jejichž pomocí mezi sebou komunikují (interleukiny, cytokiny) a do místa zánětu tak přivolávají další a další posily. Těchto látek je známá více než stovka, jejich funkce se stále více předmětem výzkumu.

Některé mají například schopnost bránit pronikání viru do buňky. Látková imunita pak představuje především tvorbu protilátek (imunoglobulinů) v pěti třídách, které se liší svým tvarem a funkcí. Protilátky se navážou na vetřelce a tím ho zneškodní. Spoutaný a odzbrojený nepřítel to má spočítáno a my máme alespoň na malý momemnt vyhráno.

  • Nejúplnější přehled populárních diet v rubrice: Diety

publikováno: 28.05.2014   napsal/a: MUDr. Vanda Kadeřábková-Březinová