Jaká jsou umělá sladidla na českém trhu?

V minulém článku jsme psali, jaké jsou klady a zápory umělých sladidel. Na českém trhu jich můžeme najít poměrně dost. Pojďme si je proto ve stručnosti představit.

Umělá sladidla 

Aspartam

Aspartam, který byl americkým Pentagonem krátce po objevení umístěn na seznamu bojových látek, patří v současnosti mezi nejoblíbenější sladidla v Evropské unii. Tato látka je totiž až 200x sladší než cukr, přičemž je zároveň nekalorická. Výhodou je také vysoké akceptovatelné množství – 50 mg na kilogram člověka denně. Obavy tato látka vyvolává zejména proto, že podle některých výzkumů způsobuje rakovinu mozku a odumírání mozkových buňek. Nevýhodou Aspartamu také je, že se po jeho požití zvyšuje chuť k jídlu.

Sacharin

Sacharin je podle profesorky Strunecké tím nejzdravějším umělým sladidlem, se kterým se můžeme setkat, a to i přesto, že v roce 1977 byla tato látka zakázána v Kanadě, přičemž stejný postup byl doporučen i americkým úřadům. Při testování této látky na zvířatech byl totiž zjištěn výskyt rakoviny močového měchýře. Tato látka, která byla objevena již v roce 1879, je 300x sladší než cukr a nemá žádný energetický obsah. Vyhýbat by se jí měly těhotné ženy a malé děti. Běžný člověk by ho neměl zkonzumovat denně více než 0,25 mg na kilogram své váhy.

Cyklamát

Stejně jako u Sacharinu byla i u zvířat, která požívala Cyklamát, objevena rakovina močového měchýře, kvůli čemuž byla v USA v roce 1970 tato látka zakázána. Cyklamát je až 60x sladší než běžný cukr a nemá žádný energetický obsah. Zanechává sladkou, ale lehce chemickou chuť. Přijatelná denní dávka je maximálně 11 mg na kilogram tělesné váhy.

Sukralóza

Sukráloza je až 600x sladší než běžný cukr. Chuťově se ze všech sladidel právě cukru blíží nejvíce, jelikož nemá žádnou pachuť. Kalorická hodnota sukralózy je sice stejná jako u klasického cukru, díky jeho síle však stejné chuti dosáhneme s mnohosetkrát menším množstvím. Doporučuje se látku nepoužívat v pekařských výrobcích obsahujících glycerol a tuk, protože zde hrozí rozpad na toxické produkty. Člověk by jí denně neměl zkonzumovat více než 15 mg na kilogram své hmotnosti.

Acesulfam

Acesulfam je bílé krystalické sladidlo, které je asi 200x sladší než cukr a je nekalorické. Vyznačuje se dlouhou trvanlivostí a také odolností vůči vysokým teplotám. Při zahřívání z něho však unikají toxické výpary. V malých množstvích (0 až 15 mg na kilogram tělesné váhy) je látka považována za zdravotně nezávadnou, některé studie však zaznamenávají zvýšený výskyt nádorových onemocnění u testovaných zvířat.

Stevia

Novým a poslední dobou stále populárnějším sladidlem je Stevia. Stevia je vytrvalá rostlina přezdívaná také sladká tráva nebo medový list, a to pro svou jedinečnou sladkost. I v případě této rostlinky se vedou diskuze o její zdravotní nezávadnosti, a to především proto, že byla indiánkami používána jako přírodní forma hormonální antikoncepce.

Alkoholová sladidla

S alkoholem v podobě, v jaké ho známe, nemají tato sladidla nic společného, pouze ho svou strukturou vzdáleně připomínají. Poznáme je tak, že všechny mají v názvu koncovku -ol a nejčastěji se setkáme s látkami Sorbitol, Mannitol a Xylitol. Přestože se tyto látky vyskytují i v některých druzích ovoce, bývají pro lidské tělo těžce stravitelné a při konzumaci většího množství mohou vyvolat průjem nebo další střevní potíže. S těmito látkami se nejčastěji setkáváme u žvýkaček, jelikož mají vliv na snížení zubního plaku a jejich chuť vyvolává pocit „svěžího dechu“.

Umělá sladidla jsou i přes podporu odborné veřejnosti stále ještě novinkou a jejich konzumaci bychom neměli přehánět. V žádném případě nepřekračujte výrobcem povolené denní množství a děti, těhotné a kojící maminky by se umělým sladidlům měly raději vyhnout úplně. Pokud vás přepadne neovladatelná chuť na sladké, zažeňte ji čerstvým nebo sušeným ovocem, které lze místo cukru přidávat například i do kaší. Dobrou alternativou k cukru je med, javorový sirup, sirup z agáve nebo například melasa.

publikováno: 05.10.2013   napsal/a: Redakce