Jednoduché sacharidy

Jednoduché sacharidy jsou tvořeny jednotlivými molekulami cukrů (nazývané monosacharidy) nebo dvěmi molekulami spojenými dohromady (nazývané disacharidy).

 

Rychlý nárůst glykéme

Tyto cukry se lehce tráví a jsou velmi rychle vstřebávány ze zažívacího traktu, což vede k rychlému nárůstu hladin glukózy (cukru, neboli glykémie) v krvi (hovoříme, že tyto cukry mají vysoký glykemický index). Tento rychlý a prudký nárůst glykémie vede kompenzačně k vyplavení značného množství inzulínu, hormonu, který reguluje hladiny cukru v krvi a jehož nedostatek je podkladem onemocnění, které všichni známe pod názvem cukrovka (diabetes mellitus). Nadbytek cukrů v krvi je pak působením inzulínu ukládán jako zásobárna energie ve formě tukové tkáně, což je přesně to, co nechceme.

Rychlý nárůst hladin cukrů v krvi je většinou následován rychlým poklesem, což člověk vnímá negativně jako pocit hladu a slabosti. Dalším negativem vysokého či izolovaného příjmu jednoduchých cukrů je vysoké riziko zubního kazu.
  • Kompletně zpracované téma populárních diet rubrika: Diety

A v kterých potravinách tyto jednoduché cukry najdeme?

Odpověď je v celku jednoduchá. Typickým příkladem jednoduchého cukru je cukr, který používáme ke slazení. Jedná se o disacharid sacharózu, který je obsažen i ve všech sladkostech, sušenkách, sladkých jídlech a pečivu, samozřejmě ve slazených limonádách, ale i v ovocných džusech. O negativním vlivu pití sladkých limonád na rozvoj obezity se ví již dlouho, existují však data, která ukazují, že i vyšší spotřeba ovocných džusů je spojena s rizikem vzniku a rozvoje obezity u dětí.

Není divu, půl litru Coca-Coly obsahuje 860 kilojoulů (z velké míry díky téměř 60 g cukru), ale stejné množství ovocného džusu může mít dokonce i vyšší kalorickou hodnotu (až 1100 kJ). Mimochodem existují již i práce jasně poukazující na vztah mezi příjmem slazených limonád a rozvojem obezity a dokonce i cukrovky u dětí.

Velkým problémem těchto potravin a jídel je i fakt, že velmi často obsahují značné množství tuků bohatých na energii a často ne zrovna odpovídající kvality, což dále zhoršuje rizika vyplývající z příjmu těchto potravin.
Jednoduché cukry jsou obsaženy i v jiných běžných potravinách, jako je například mléko či ovoce (jedná se o cukry laktózu a fruktózu), tyto cukry však většinou nejsou tak rychle vstřebávány, neboť to je zpomalováno dalšími látkami přítomnými v těchto potravinách (např. vazba na fruktózy na vlákninu ovoce).