Nevystavujte své děti cigaretovému kouři

V čase jarního probouzení přírody se nabízí jeden tip pro ty maminky, které dosud nedokázaly skoncovat s kouřením.
Je smutné, že mnohé se ke své závislosti vrátily i po tom, co v období těhotenství a kojení dokázaly bez cigarety vydržet. A jsou bohužel i takové, které nedokázaly přestat ani během této doby.
Naproti tomu je celá řada maminek, které nejenže samy nekouří, ale svým životním stylem myslí na zdraví své i celé rodiny. Sportují, chodí s dětmi na výlety, žijí zdravě. Často jsou ale spolu se svými ratolestmi vystavovány cigaretovému kouři v podobě pasivního kouření.
Cigaretový kouř je lidský kancerogen 1A, patří tedy mezi nejnebezpečnější jedy. Spalováním listů tabáku vzniká až 5000 látek, z nichž je více než 60 rakovinotvorných. Malé děti, včetně těch dosud nenarozených, jsou k nim zvláště citlivé. Mnohem více trpí záněty dýchacích cest, alergiemi, astmatem, častěji stonají.

Cigaretový kouř navíc vážně poškozuje cévy - u všech lidí bez rozdílu. Změny na mikrostruktuře cévní výstelky jsou patrné již po několika minutách pobytu v zakouřeném prostředí a sčítají se. Děti kuřaček se rodí menší a kromě uvedených nemocí mají dvakrát větší „šanci“ na nejobávanější syndrom náhlé smrti kojence – ARDS. Kouř je také příčinou desetiny dětských leukémií a významně zvyšuje riziko perinatální dětské úmrtnosti (od 20. týdne těhotenství do 28.dne po porodu).

Nekuřte před dětmi!
Rodiče, kteří kouří, by se měli snažit co nejdříve přestat. Ti, co už to neúspěšně zkoušeli, mohou uspět s pomocí odborníků. Kouření totiž není zlozvyk, ale nemoc ze skupiny závislostí a jako taková by měla být léčena. Zejména proto mají opakované pokusy přestat pouze „silou vůle“ tak malou úspěšnost. Zvládnou to pouze dva lidé ze sta.
Kdo z nějakého důvodu přestat nemůže či dokonce nechce, neměl by alespoň kouřit před dětmi. V domácnosti proto nekuřte vůbec – vzduch kontaminovaný kouřem pak dítě dýchá, ale ani venku. Děti vyrůstající s kuřáky totiž později považují kouření za normální záležitost a když později vyrostou, začnou kouřit také. Proto by jim měla být vštěpována zásada, že kouření je skutečně něco nepatřičného, zdraví škodlivého a neslušného.

Chránit své děti před kouřem by měli i nekuřáci. V místech, kde se kouří, jsou totiž na tom mnohem hůře! I jen jeden jediný bezohledný kuřák v celé restauraci otráví vzduch všem, a to skutečně doslova. Ten totiž kouří přes filtr, zatímco okolí dostává plnou dávku jedů prakticky z první ruky. Málokdo si také uvědomuje, že kuřák při šluku spaluje tabák při daleko vyšší teplotě (cca 900°C), zatímco kouř z cigarety ležící na popelníku nebo mezi šluky se při spalování za podstatně nižší teploty uvolňuje více škodlivých látek!
Nechoďte s nimi tedy do míst, kde víte, že se kouří. Kouřící návštěvu včetně prarodičů u vás doma poproste, aby chodila s cigaretou vždy ven. Restaurace si vybírejte zásadně nekuřácké nebo takové, kde jsou prostory pro kuřáky alespoň dokonale oddělené. Jejich seznam je na internetových stránkách České koalice proti tabáku (
www.dokurte.cz). Dětem zábavnou formou a úměrně k věku vysvětlujte, jak kouření škodí – malujte s nimi obrázky, jak mohou vypadat třeba plíce člověka, který kouří.

publikováno: 01.09.2011   napsal/a: MUDr. Vanda Kadeřábková-Březinová