Osteoporóza – chraňte své kosti!

Myslíte si, že osteoporóza je jen nemocí starých a nepohyblivých lidí? Omyl! Trápí asi 600 tisíc lidí v České republice a nemilosrdně si bere za oběť jak ženy, tak i muže. Je vpravdě záludná – léta v kostech hlodá a koná v nich své zlodějské dílo, dokud některá nevydrží běžnou zátěž a nezlomí se. To už je ale pozdě. Chraňte tedy své kosti před tímto loupežníkem dříve, než k tomu dojde.

Osteoporóza, stáří

Osteoporóza neboli řídnutí kostí znamená snížení hustoty, pevnosti a kvality struktury kostní hmoty pod normální fyziologickou mez. Může se poprvé projevit zlomeninou obratle, zápěstí nebo krčku stehenní kosti. Kostní hmota se zkrátka odbourává rychleji, než se stačí nově tvořit. Takto oslabené kosti se pak mohou zlomit i vlivem velmi malého nárazu nebo tlaku, takže pacient si mnohdy ani neuvědomí, co vlastně zlomeninu zapříčinilo. Osteoporóza postihuje stále častěji i mladší ročníky. 

Proto se stává závažným problémem zdravotním, sociálním, i ekonomickým. Se změnou životního stylu totiž přibývá osob, které trpí více či méně vyjádřenými klinickými příznaky, zlomeninami a které potřebují nákladnou léčbu jak vlastního onemocnění, tak i následných komplikací. Reálné odhady předpovídají, že každou třetí ženu by v pokročilejším věku měla postihnout osteoporóza a s ní související komplikace. Také každý pátý až šestý muž se podle odhadů osteoporóze nevyhne.

Kost je živý organizmus

Kost není tvrdá neživá hmota, ale organická tkáň. K neustálé obměně kostní hmoty dochází po celý lidský život. Kost je tvořena měkkou bílkovinnou tkání, která je zpevněna minerálem fosforečnanem vápenatým. V mládí se nová kostní hmota tvoří rychleji a kostní hmoty tedy přibývá. Po 35. roce věku však dochází k urychlení odbourávání kosti na úkor novotvorby, a tudíž kostní hmoty v těle člověka postupně ubývá.

V momentě, kdy se množství kostní hmoty sníží pod fyziologickou hranici, nazýváme tento stav osteoporózou. K ubývání kostní hmoty a k narušení struktury kostí dochází v průběhu stárnutí u každého člověka.
Před 65. rokem věku je úbytek kostní hmoty větší u žen. Mohou za to hormonální změny v menopauze - zejména snížení hladiny ženského pohlavního hormonu estrogenu. Každá žena tak ztratí nejméně třetinu kostní hmoty a riziko vzniku zlomenin tím významně narůstá. Po 65. roce je však muži rychle doženou. Úbytkem kostní hmoty se těla obratlů snižují, takže výška člověka mezi 65 a 70 lety se sníží až o 7 centimetrů.

Co můžeme ovlivnit?

Vedle věku, dědičných dispozic a hormonálních změn však osteoporózu způsobují i další vlivy, které můžeme ovlivnit. Myslete na své kosti už od mládí a dopřejte si proto dostatek pohybu, odpočinku, pestré stravy i sluníčka. Sedavým způsobem života se vápník z kostí vyplavuje z kostí jako zem po přívalovém dešti.

Ztráty vápníku dále zvyšuje a v léčbě osteoporózy brání také kouření, alkohol a potraviny, které zakyselují organismus. Nenechte si za žádnou cenu kouřit pod nos.

I pasivní kouření vede k poruše krevního zásobení ve všech tkáních včetně kostní a tím ke zhoršení osteoporózy. Úbytek kostní hmoty může dále způsobit dlouhodobé podávání některých léků, například kortikoidů, antikoagulancií a antiepileptik. Ani alkohol není bez viny. Poškozuje játra a ledviny, důležité pro metabolismus vitamínu D a vápníku.

publikováno: 09.11.2013   napsal/a: MUDr. Vanda Kadeřábková-Březinová