Osteoporóza – diety a jojo-efekt

Osteoporóza ohrožuje především ženy, které se často snaží zhubnout a drží různé nevyvážené diety. Nebezpečná je i podvýživa – „modelkovské“ BMI pod 18,5 je tedy výrazným rizikovým faktorem.

Ženy by si měly také hlídat svůj pravidelný menstruační cyklus. Pokud potřebujete skutečně hubnout, ujistěte se, že vaše každodenní strava obsahuje všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály. Pokud si nejste jisti, konzultujte své stravovací návyky se specialistou na výživu a poraďte se o užívání doplňků stravy.

Ani vápník není všechno.

V prevenci nejde jen o to dostat ho do těla co nejvíce. Musí totiž správně fungovat jeho vstřebávání. Špatná skladba stravy a nekvalitní potraviny mají vliv na nedostatek využitelného vápníku. Důležitý je také dostatek slunečního světla, protože UV-záření pomáhá vytvářet vitamín D, který je pro metabolizmus vápníku nezbytný. 
Kde předpokládáme větší riziko řídnutí kostí, lze použít i některé preparáty obsahující vápník. Naše lékárny nabízejí nepřeberné množství doplňků stravy. Vždy by se však mělo jednat o vápník z organických zdrojů, tzv. bioaktivní - doplněný ještě vitamínem D, popřípadě hořčíkem, podporujícími jeho vstřebávání.

Netvařte se kysele

Negativní emoce a stres překyselují organismus. Překyselení organizmu je spolu s přemírou nevhodných potravin pro kosti časovanou bombou. Kyselinotvornou stravu jako je maso, sýry, vejce, bílá mouka, bílý cukr, sladkosti a kolové nápoje, musí tělo pro svůj zdárný vývoj zneutralizovat. Na zneutralizování kyselin a udržení pH v krevní plazmě tělo potřebuje vápník, draslík a železo. Pokud tyto prvky nejsou v dostatečné míře obsaženy v potravě, začnou být odebírány ze zubů, kostí a páteře.

Jezte tedy více celozrnných obilovin, zelené listnaté zeleniny a všechny druhy luštěnin, naproti tomu omezte příjem masa nejvýše na jednu porci denně. Omezte i konzumaci mandlí, chřestu, kešu oříšků, rebarbory a špenátu. Obsahují vysoký obsah kyseliny šťavelové, která také blokuje vstřebávání vápníku. Objevte tradiční potraviny našich předků – pohanku, žito, pšenici a kroupy.

Výborným zdrojem minerálních látek je sezam, sója, fazole, ořechy, lněná, slunečnicová a dýňová semínka, zdrojem vápníku je mák, dále brokolice, většina tmavě zelené listové zeleniny, melasa, tofu, pšeničné klíčky, loso,sardinky i škeble. Z mléčných výrobků jsou nejlepší zakysané výrobky, živé jogurty a tvaroh, vápník nalezneme ale i v „hříšných“ potravinách jako je šlehačka a smetana.

Česnek a cibule obsahuje síru, která také prospívá zdraví kostí. Osteoporóza je problém celého těla – udržujte proto v pořádku váš zažívací systém (aby mohl dobře vstřebávat) a také ledviny. Filosofie tradiční čínské medicíny říká, že kosti jsou zbytkem ledvin. Když jsou silné ledviny, jsou silné i kosti. Pokud nejsou vhodnými potravinami nebo bylinami dostatečně doplňované, slábnou ledviny a s nimi také kosti. Existuje tedy i zde paralela s moderní medicínou, která ledviny také považuje za důležitý článek v hospodaření s vápníkem.

TIP: Nechte si změřit kostní hustotu

Osteoporóza je metabolické onemocnění, které lze léčit. Účinně se však léčí pouze necelých 10% pacientů. Ochota pravidelně a správně dodržovat léčebná opatření je většinou malá a strach z nežádoucích účinků léčiv často převažuje nad obavami ze zlomeniny. Málokdo si uvědomí, že právě taková zlomenina může končit smrtí na komplikace, které mohou následně vzniknout. Mezi takové patří například zápal plic, embolie nebo proleženiny.

Může se osteoporóza týkat i Vás?

  •  Jste žena?
  • Je Vám víc než 55 let?
  • Snížila se v poslední době Vaše tělesná výška?
  • Kulatí se vám záda?
  • Utrpěla jste zlomeninu vlivem malého nárazu nebo pádu?

Nechte uvedený dotazník zodpovědět také své mamince nebo dalším rodinným příslušníkům, pro které může být celý problém ještě více aktuální. Pokud na některou z otázek odpovíte kladně, vyžádejte si od svého praktického lékaře doporučení ke specialistovi do nejbližšího osteocentra.

Užitečná adresa: osteoporoza.cz

publikováno: 08.11.2013   napsal/a: MUDr. Vanda Kadeřábková-Březinová