Přehled aplikací, zaměřených na sportovní aktivity

pexels-photo-3850212

 V předchozím článku: „Mobilní zdraví, fenomén dnešní doby?“ jsem otevřel téma chytrých mobilních zařízení, která se stávají významným pomocníkem v monitoraci energetického výdeje a příjmu. Postupně se z nich stávají zařízení, která toho dokážou mnohem více a laik se v široké nabídce firem snadno ztratí. Předkládám Vám přehled nejznámějších aplikací zaměřených na sportovní aktivity, neboli energetický výdej.

 I) Aplikace zaměřené na sportovní aktivity

Aplikací zaměřených na sportovní aktivity je dnes možno stáhnout velké množství, příkladem může být aplikace RunKeeper zaměřená na outdoorové sporty jako je běh, kolo či trekking. Díky připojení na GPS si vytvoříte trasu vašeho sportovního výkonu a následně si zkontrolujete uběhnuté nebo ušlapané kilometry.

Aplikace obsahuje i souhrn toho, co jste nasportovali (km, srdeční tep, trasy, vzdálenosti). Možností je i propojení se sociálními medii.). Podobně fungují i aplikace Endomondo, Runtastic nebo Sports Tracker. Svoje speciální aplikace uzpůsobené konkrétním chytrým sportovním hodinkám či sportovním/fitness náramkům mají samozřejmě všichni výrobci těchto produktů (viz níže), většinou umožňují vést tréninkový deník, nebo se mohou propojit s jinými aplikacemi, kterými lze hlídat jídelníček.

Aplikace Google Fit, pracuje samostatně i připojením k periferním zařízením pracujícím s platformou Android Wear. Je určena ke sledování výdeje energie – a má již více než 5 miliónů stažení. Rozpozná sama, že chodíte, běháte nebo jedete na kole, má však nicméně i své nedostatky – například jízdu na inline bruslích nepozná a bere ji, jako byste nic nedělali.

 II) Chytré náramky

Specifický a stále se rozšiřující segment představují chytré náramky, které s nástupem chytrých hodinek pravděpodobně s těmito splynou. První chytré náramky se vyvinuly z původních pedometrů, schopných monitorovat počet ušlých kroků. Postupně byla přidána funkce přenosu dat do mobilních telefonů nebo do počítače a následovalo přidávání dalších funkcí od funkce běžných hodinek až k hlídání zdravého spánku.

Současně se významně vylepšilo softwarové zpracování získávaných dat. S nástupem chytrých hodinek se i chytré náramky mění v podstatě na chytré hodinky, s využitím GPS signálu k detailní monitoraci pohybových aktivit. O tom, o jak atraktivní segment trhu se jedná, svědčí i fakt, že jen v roce 2014 se těchto přenosných chytrých náramků prodalo přes 19 miliónů, a odhady říkají, že v roce 2018 prodeje stoupnou na 112 miliónů kusů za rok!

Jaké chytré náramky v současnosti vedou na trhu?

1)    Fitbit.

Kalifornská společnost založená v roce 2007 s raketovým nástupem na trhu mobilních chytrých náramků. Od května 2015 na newyorkské burze s veřejnou nabídkou akcií za 100 miliónů dolarů. Fitbit přinesl již několik generací náramků, poslední je Fitbit Surge, který je již spíše chytrými hodinkami, než jen chytrým náramkem, má zabudovanou GPS, monitor srdečního rytmu a řadu dalších funkcí.

Fitbit má k dispozici také chytrou váhu (Fitbit Aria), která umožňuje bezdrátový přenos váhy a dalších parametrů do mobilní i desktopové aplikace. Data z produktů Fitbit jsou vyžívána aplikací Sportvital-Nutrition k monitoraci tělesné konstituce i energetického výdeje.

Fitbit 

2)    Up od společnosti Jawbone.

Další kalifornská společnost, založená již v roce 1999, která v roce 2011 přišla se svým stylovým náramkem Up. Ačkoli se zpočátku tento náramek potýkal s problémy s výdrží baterie či synchronizací dat, nové generace náramků toto vše překonaly a jejich postavení na tomto trhu je nezpochybnitelné.

Společnost Jawbone navíc velmi investuje, v roce 2013 koupila společnost Massive Health i s její aplikací pro mobilní telefony Eatery (jejíž další vývoj však posléze zastavila), a témže roce koupila i společnost BodyMedia zaměřenou na vývoj senzorů tělesných funkcí. I díky těmto akvizicím vyvinula společnost Jawbone systém pro měření procenta tuku v těle, dnes již běžný pro ¨chytré¨ váhy.

Systém společnosti Jawbone by měl fungovat v chytrých telefonech, tabletech a chytrých náramcích (např. Up24) využívajíce senzory osazené v těchto zařízeních, jako jsou akcelerometry, gyroskopy, mikrofony, GPS a jiné (těžko i jen hádat, jak může GPS senzor měřit procento tuku v těleL). Má to fungovat tak, že zařízení vyšle do svého okolí signál a měří odpověď přicházející zpět. Okolím se míní zejména lidské tělo, a obsahuje-li příliš mnoho tuku, je přicházející odpověď jiná.

Jawbone UP

 

3)    Fuelband od firmy Nike.

Velmi atraktivní náramek, obtížně dosažitelný v České republice (neprodával se zde nikdy). Jeho nevýhodou je, že nezobrazuje reálná data, která nahrazuje vlastní jednotkou Fuel (palivo). Velmi obtížně se proto uživatel orientuje, jak byl vlastně aktivní. Náramek má poměrně vysokou výdrž (cca týden na jedno nabití) a vypadá sexy.

Aplikace komunikující s náramkem byla oproti jiným integrovaná přímo v systému iOS – tedy velká výhoda pro majitele iPhonů. Jak se to podařilo? Tim Cook je v představenstvu Nike, takže se nelze divit, že k takové spolupráci došlo celkem snadno. Nicméně, Nike zastavilo další vývoj náramku Fuelband, údajně ve prospěch nástupu chytrých hodinek od Apple iWatch.

Je jistě zajímavé, že Apple ze společnosti Nike na svou stranu získal specialistu na fitness, který pomáhal při vývoji Fuel Bandu – Jay Blahnika, nebo jednoho z hlavních inovátorských designérů společnosti Nike – Bena Shaffera.

 Fuelband od firmy Nike

4)    Acer

Chytrý náramek/hodinky od společnosti Acer nazvaný Acer Liquid Leap+ komunikuje na platformách Android, iOS i Windows Phone. Připojuje se přes Bluetooth, nabíjí přes microUSB port v pásku, baterie má mít výdrž 5-7 dnů. V České republice se zatím neprodává, v Evropě stojí 80 Eur

 Acer Liquid

 

5)    Garmin

Masivní nástup, původně spíše výrobce sportovních hodinek (viz dále) a GPS zařízení, významně ovlivnil také trh s chytrými náramky. K dispozici je řada náramků vivofit, za velmi příznivou cenu (cca 2300 korun), chlubí se neobyčejně dlouhou výdrží až jeden rok bez nutnosti dobíjení. Garmin má i pokročilejší řady náramků, jako jsou vivofit2, vivosmart či vivoactive (zde se už jedná o chytré hodinky).

Garmin Vivofit 2 

 

6)    Microsoft Band

Náramek od společnosti Microsoft, svými funkcemi míří spíše mezi chytré hodinky. Má GPS senzor, komunikuje s mobilním telefonem, umožňuje psát krátké textovky, funguje na platformách Windows Phone, Android i iOS. U nás se neprodává, v USA stojí cca 200 dolarů.

 Microsoft Band

 

 

7)    Misfit

Náramky společnosti Misfit monitorují denní aktivity, jsou voděodolné, nemusí se dobíjet a jsou za dobrou cenu – cca 2500 korun. Komunikují s mobilními zařízeními na platformě Android i iOS, chybí jim však displej i řada dalších ¨hodinkových¨ funkcí.

Misfit 

 

8)    Withings

Chytrý náramek Withing Pulse Ox, umí vše, co výše uvedené náramky, vydrží až 2 týdny na jedno nabití, funguje i jako pulsní oxymetr (měří stupeň nasycení krve kyslíkem, což je však funkce pro zdravého člověka spíše zbytečná). Funguje na platformě iOS i Android, výhodou je jistě, že tato společnost nabízí i chytré bezdrátové váhy, což umožňuje synchronizovat všechny tato data. V České republice se prodává za 3300 korun.

Withings

 

9)    Polar

Chytrý náramek Polar Loop od stejnojmenného výrobce chytrých sportovních hodinek. Monitoruje běžné denní aktivity, funguje i jako hodinky, vydrží na jedno nabití 5 dnů, má vlastní mobilní aplikaci i desktopový program. V České republice se prodává za zhruba 2700 korun.

 Polar Loop

 

III) Chytré sportovní hodinky

1)    Garmin

Velice progresivní firma v tomto segmentu chytré spotřební elektroniky. Vlajkovou lodí na poli sportovních hodinek je model Forerunner 920XT, které umí pro trénink téměř vše, na co si vzpomenete. Kromě sofistikovaných tréninkových funkcí (včetně oscilace při běhu, doby kontaktu chodidla se zemí, kadence, měření maximální aerobní kapacity VO2 max, nebo počet záběrů v bazénu) fungují i jako monitor běžných denních aktivit.

Připojení je přes Wifi, Ant+ i Bluetooth, k dispozici je i platforma Garmin Connect IQ umožňující stahovat do hodinek chytré aplikace, prográmky či widgety – podobně jako tomu je u chytrých hodinek od Samsungu nebo Applu. Cena je však téměř 14000 korun (s hrudním pásem)…

Garmin Forerunner 920XT

 

 

 

Chytré multisportovní hodinky pro outdoorové nadšence hodinky. Kromě pokročilých funkcí popsaných u předchozího modelu nabízejí elektromagnetický kompas, barometrický výškoměr, teploměr. Samozřejmostí je připojení přes Wifi, Ant+ i Bluetooth, i možnost stahování chytrých aplikací přes platformu Garmin Connect IQ.

Garmin Fenix3 

 

Garmin epix Europe

Garmin Epix jsou multisportovní hodinky se zaměřením i na turistiku. Mají všechny pokročilé funkce jako předchozí modely, navíc mají předinstalovanou plně funkční mapu Evropy, se zapnutou GPS vydrží 48 hodin provozu, jako hodinky pak až 15 týdnů. Slouží také jako monitor denních aktivit.

Garmin epix Europe 

2)    Polar 

Přední výrobce sportovních hodinek s řadou modelů určených pro hobby i vrcholové sportovce. Nejvyšší model je v současnosti Polar V800, který v sobě snoubí nejmodernější sportovní hodinky se smart funkcemi spočívající v propojení s mobilním telefonem (notifikace o e.mailech, SMS zprávách…). Pracují s aplikací Polar Flow fungující jako online tréninkový deník. Fungují s řadou periferních senzorů, včetně cyklistického snímače rychlosti a kadence nebo integrovaným snímačem výkonu.

Polar V800

Firma Polar, byla dlouho lídrem trhu měřičů tepové frekvence, v posledních letech zaznamenala mírný ústup ze slávy. Novými a velmi zdařilými modely Polar V800 a cenově přijatelnějším modelem Polar M400 se opět zařadila mezi hlavní hráče. Cena nejvyššího modelu V800 je nemalá, hodinky s hrudním pásem stojí v současnosti cca 11500 korun. Model M400 stojí s hrudním pásem 5500 korun.

Polar M400
 

3)    Sunto

Další z velké trojky špičkových sportovních hodinek, zaměřený zejména na outdoorové aktivity. Vlajkovou lodí jsou hodinky Ambit3 Peak se safírovým sklíčkem. Za cenu necelých 22 tisíc korun nabízejí pokročilé outdoorové funkce, navigaci i multifunkční sportovní funkce. K dispozici je podobně jako u Garminu možnost stahování chytrých aplikací přes platformu Suunto Movescount.

Suunto Movescount

 

4)    Fitbit

Fitbit Surge, chytré sportovní hodinky od společnosti Fitbit. Jejich velikou výhodou je možnost monitorace srdečníhio rytmu bez nutnosti použití hrudního pásu – senzor je ukryt na spodní straně hodinek (otázkou je, jak je toto snímání spolehlivé). Hodinky mají GPS senzor, jsou vodotěsné, stojí 250 dolarů. Přirozeně, data se synchronizují s vlastní aplikací v mobilním telefonu, či stolním počítači.

Fitbit Surge

 

5)    TomTom

Velmi podobné funkce mají i chytré sportovní hodinky TomTom Runner Cardio a TomTom Multi-Sport Cardio. Opět, velkou výhodou je monitorace srdeční frekvence bez nutnosti hrudního pásu. Cena je ovšem vyšší, více než 7000 korun.

TomTom Multisport Cardio 

6)    Adidas

Mezi velké hráče na trhu multifunkčních sportovních hodinek patří bezesporu Adidas se svými hodinkami miCoach SMART RUN pro pokročilý koučink přes aplikaci miCoach. Hodinky měří srdeční akci bez nutnosti snímání hrudním pásem, mají GPS, bezdrátový přehrávač hudby, barevný dotykový displej, připojení funguje přes WLAN i Bluetooth. Cena na českém trhu cca 11000 korun.

miCoach SMART RUN

Navazující článek: Chytré hodinky – budou myslet za nás?

 

 

Přehled služeb Sportvital