Proč jsou ochranné účinky zeleného čaje jiné u mužů než u žen?

pexels-photo-1581484

Opravdu, z dosud publikovaných studií vyplývá, že tzv. kardioprotektivní (tedy ochranné účinky na srdce) účinky zeleného čaje jsou více vyjádřeny u žen než u mužů, tedy že zelený čaj více chrání ženy než muže.

Důvodů může být několik, muži mají více rizikových faktorů pro nemoci srdce a cév než ženy a tudíž není tak jednoduché, aby se ochranné účinky zeleného čaje u mužů tak snadno prosadily.

Je ovšem možné, že za tyto ochranné účinky mohou tzv. fytoestrogeny, tedy látky hormonální povahy ovšem rostlinného původu, které se v zeleném čaji skutečně vyskytují. Estrogeny mají celou řadu ochranných účinků a jsou pravděpodobně hlavním důvodem podstatně nižšího výskytu nemocí srdce a cév u žen. Chrání také před rozvojem tzv. osteoporózy, tedy řídnutí kostní hmoty. Je mimochodem známo, že pití zeleného čaje chrání ženy před rozvojem osteoporózy.

Z těchto důvodů někteří autoři usuzují, že přítomnost těchto látek s estrogenní aktivitou by mohla být příčinou většího ochranného účinku zeleného čaje na nemoci srdce a cév u žen.

Více informací v článku: Proč jsou ochranné účinky zeleného čaje jiné u mužů než u žen?