Má být mléko pravidelnou součástí našeho jídelníčku?

pexels-photo-704971

Konzumace mléka je opředena řadou mýtů, některé diety dokonce striktně zakazují pití mléka, na druhou stranu existuje řada jedinců, kteří mléko ani mléčné výrobky příliš netolerují v důsledku chybění enzymu štěpícího mléčný cukr ve střevě (tzv. laktózová intolerance) nebo v důsledku alergií vůči bílkovinám kravského mléka.

Mléko je nicméně jedním z podceňovaných nápojů. Mléko je nutričně velmi bohaté, kromě jiného je i významným zdrojem bílkovin, vápníku (kalcia), hořčíku, draslíku, zinku, železa, vitaminu A, vitaminů B a kyseliny listové.

Většina epidemiologických studií prokázala nižší výskyt obezity, metabolického syndromu, cukrovky a kardiovaskulárních nemocí se zvyšujícím se příjmem mléka, mléčných výrobků a vápníku, ačkoli ne všechna data jsou takto jednoznačná. Je třeba však uvést, že tento ochranný efekt má zejména mléko s nižším obsahem tuků. Půl litru plnotučného mléka obsahuje totiž 15 g tuků a téměř 2000 kilojoulů, zatímco stejné množství mléka s nízkým obsahem tuků (0,5%) obsahuje tuků jen 2,5 gramů a jen polovičku kalorické hodnoty plnotučného mléka.

Zcela jistě pak platí, že pití mléka je jednoznačně zdravější než pití jakýchkoli jiných slazených nápojů.

Doporučován je denní příjem mléka 500 ml denně, a to už od 2 let věku. Tomuto doporučení se však mnohý z nás ani zdaleka nepřibližuje. Dále je třeba také připomenout, že i když je mléko nabízeno dětem ve školách v rámci školních programů, často se jedná o mléko slazené a ochucované, které pro svoji vysokou kalorickou hodnotu není příliš vhodné.