Stopové prvky – Fluor

pexels-photo-904616

Význam fluoru:

Fluor je důležitý stopový prvek uplatňující se v metabolismu kostí a zubních skloviny, v kterých se ukládá ve formě tzv. fluoroapatitu.

 

Zdroje fluoru:

Zdrojem fluoru je zejména pitná voda, dále pak mořské ryby, čaj, cereálie a kravské mléko. Obsah fluoru v pitné vodě je však značně variabilní. V lidském těle (zejména v kostech) se nachází zhruba 2,6 g fluoru.

 

Příznaky nedostatku fluoru:

Příznaky nedostatku fluoru nejsou medicínsky přesvědčivě prokázány, předpokládá se nicméně, že nedostatek fluoru vede ke zvýšené kazivosti zubů (z tohoto důvodu se přidává do zubních past, neboť zabraňuje růstu bakterií způsobujících zubní kaz) a k poruše zvápenatění (kalcifikace) kostí (fluoridy se proto používají v léčbě osteoporózy).

 

Toxické účinky fluoru:

K akutní intoxikaci fluorem docházelo v minulosti při použití fluoridu sodného jako deratizační látky, nebo při použití fluorosilikátů jako insekticidů. Obě dvě látky jsou v současnosti v tomto použití zakázány. Příznaky akutního toxického poškození zahrnují zvýšenou nervosvalovou dráždivostkřeče, pocení, poruchy krevní srážlivosti.

 

Chronická intoxikace fluorem může vzniknout například při inhalaci prachu s fluorem, eventuálně při kontaminaci pitné vody fluorem, což je možné například v krajinách se zvýšenou vulkanickou aktivitou.

Příznaky chronického toxického poškození fluorem zahrnují poruchy kostního metabolismu, zvyšování kostní hmoty, zvýšenou lomivost kostí, současně vznikají i poruchy zubní skloviny.

 

Doporučené denní dávky fluoru:

0,1-4 mg/den v závislosti na věku.