Příliš mnoho léků!

Přirozenou imunitu lze mnoha způsoby posílit tak, že i váš předškolák nemusí vůbec onemocnět. Dokonce i tehdy, pokud na něm imunolog neshledá vše zcela v pořádku.

Antibiotika, operace mandlí a podobné nepříjemnosti by měly být vyhrazeny jen v případech, kdy to už jinak opravdu nejde. O přibývajících rezistencích na antibiotika a jejich vedlejších účincích včetně nepříznivého vlivu na složení střevní flóry  se dostatečně ví, přesto se však najde řada lékařů, kteří hned vytahují recept.

Nejde-li skutečně o život, mělo by tomu předcházet zjištění, zda nemoc způsobila bakterie a testy, na který lék je citlivá. Většinu infektů totiž způsobují viry a na ty antibiotika nepatří. Je sice pravdou, že na oslabené tělo mohou zaútočit i bakterie, nasadit „preventivně“ antibiotika je totéž, jako ze stejných důvodů stříkat všude DDT.

A mandle?

Málokdy je situace natolik vážná, že by musely ven. Tonzily jsou důležitým imunitním orgánem a první linií naší obrany. Odstranit je znamená totéž, jako vytrhat detektory kovů a rentgenové pásy na letišti.
Imunitu, zvláště nespecifickou,lze posílit mnoha přirozenými způsoby – a bez léků. Když se k tomu vyhneme, nebo aspoň eliminujeme styk s nemocnými spolužáky, širší rodinou, nebo davy lidí v MHD, máme vyhráno dvakrát.

Jak posílit imunitu

1) Vy i dítě jezte pestrou stravu s dostatkem vitamínů, minerálů a přirozených antioxidantů, které podporují zdravou funkci (nejen) imunitního systému. Přemíra sladkostí, potravních aditiv a ztužených tuků je pro nás zhoubou. Řada lidí už od dětských let v ČR trpí obezitou z přejídání, důležité látky jim však chybí. Dostatečně pijte.
2) Vypadněte na vzduch. Venkovské děti měly vždy zdravější kořínek než ty z města. Na (relativně) čerstvém vzduchu jsou několikrát denně, už jen proto, že jim u domu nestaví každých pět minut narvaný autobus, a musí se proto více pohybovat.
3) Nechte své dítě aktivně sportovat. Vydovádí se, zasoutěží si a navíc se na tréninku těžko setká s jiným nemocným dítětem tak, jako by tomu bylo třeba na kroužku sběratelů známek.
4) Otužujte sebe i dítě. Nejde o studený odchov nebo věčně holá záda – je však zřejmé, že děti, které venku běhají přiměřeně oblečeny - a v tenčích vrstvách - nebo chodí plavat, mají méně problémů než ty věčně zpocené a nabalené.
5) Máte-li miminko, kojte ho klidně do dvou let. Mateřské mléko se přizpůsobuje potřebám různě velkého dítěte a optimalizuje osídlení jeho střevní flóry.
6) Zdravé střevo znamená 80 procent imunity. Špatný stav střevní flóry má za následek nejen zažívací obtíže, ale později také vznik řady celé škály onemocnění, včetně obávané rakoviny.
7) Pokud je vaše ratolest neustále na antibiotikách a není to nutné, změňte lékaře. Jeho vlastní imunita se pak nemá kdy vytvořit a dítě se pak dostává do nepříjemného začarovaného kruhu. I dítě s výrazným imunodeficitem se bez nich může obejít.
8) Pokud dítě přece jen onemocní, sáhněte po přírodních prostředcích - bylinkovém čaji, zvyšte (přiměřeně) dávky vitamínů, zapalte aromalampu s eukalyptem, levandulí, pro ty větší i s rozmarýnem či šalvějí. Máte-li inhalátor, pár krystalků soli simulující mořskou vodu udělá větší divy, než přemíra léků na odhlenění. 
9) Udržujte dostatečnou vlhkost vzduchu. Suchý panelákový vzduch ani vlhko plné plísní neprospěje nikomu. Nezapomeňte, že na dobře fungující sliznici má mikrob pramalou šanci. Podpořte ji návštěvou solné jeskyně nebo rozpusťte trochu himalájské koupelové soli do koupele.

Předchozí článek: A jak je to s povahou našich nepřátel?

publikováno: 03.08.2015   napsal/a: MUDr. Vanda Kadeřábková-Březinová