6 častých dietních mýtů a omylů

Rádi byste zhubli, proto sledujete novinky z oblasti zdravého životného stylu, nepřejídáte se, dokonce se snažíte zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu. A přesto nehubnete. Čím to je? Možná, že jste ve snaze zhubnout uvěřili některým mýtům o hubnutí, které mezi lidmi všeobecně kolují. Vybrali jsme ty dietní mýty a omyly, se kterými se v naší poradně setkáváme nejčastěji. Poznáváte se?

1. Ranní sportování nalačno

Když se ráno probudíte, máte jen velmi malé zásoby glykogenu. Je to způsobeno “nočním lačněním“, kdy tělo, během toho co spíte, spotřebovává na svůj provoz zásoby glykogenu uskladněné v játrech a svalech. Proto je vhodné, aby vaše snídaně obsahovala porci sacharidů, a vy jste tak znovu doplnili potřebné zásoby. Pokud ráno sportujete, aniž byste se předtím nasnídali, tělo nemá z čeho brát, a vlivem vysokého vyplavování katabolického hormonu (kortizolu) začne ve zvýšené míře štěpit svaly. K tomu, abyste pálili tuky, potřebujete paradoxně cukry.  Pokud tedy chcete sportovat ráno, určitě si před začátkem vaší aktivity dejte alespoň kousek banánu nebo jiného ovoce, sladký nápoj (čaj s trochou medu/ředěný džus) či müsli tyčinku.

2. Byl/a jsem cvičit, tak si přeci zasloužím odměnu

Nezřídka se stává, že nás po cvičení přepadne neodolatelná chuť na něco dobrého. V tu chvíli nás nejvíce lákají tučná sladká, či slaná jídla. Čím to a jak se tomu vyvarovat? Chutě mají obvykle 2 hlavní původce, kterými jsou nepravidelný režim a špatná skladba jídelníčku. Pokud je vašim cílem redukce váhy, měla by následovat adekvátní odměna za strávený čas ve fitness centru. Vaše první kroky by tedy v žádném případě neměly vést do cukrárny či lahůdek. Pokud míváte chutě na sladké, odměnou by vám měla být kvalitní proteinová tyčinka či např. tvaroh nebo bílý jogurt oslazený medem s hrstičkou oříšků, semínek a sušeného ovoce. Pakliže vás pronásleduje chuť na něco slaného, dejte si například kuřecí steak s dušenou zeleninou. Byla by opravdu škoda, kdybyste své těžce spálené kalorie ihned doplnil/a.

3. Budu držet týden přísnou dietu a mám zase na půl roku pokoj

Pokud hubneme, je naším hlavním cílem zbavit se přebytečného tuku, který je neforemný a pro tělo nepotřebný. Jakmile tělu začnete dávat jen minimální množství energie nebo držíte dokonce hladovku, váha sice bude strmě klesat, ale tukové zásoby se vás budou držet dál. Jediné, čeho se tímto způsobem zbavíte, je svalovina a na ni vázaná voda. Tyto složky jsou pro nás velmi důležité a při redukci váhy i následném “udržování“, bychom si svalstvo měli naopak budovat a ne o něj přicházet. Proto se snažte jíst pravidelně, 5-6 menších porcí denně s maximálně 4 hodinovými rozestupy. Dbejte na správnou velikost porcí. S rychlým hubnutím se pojí následný jojo-efekt a snížení bazálního metabolismu.

4. Hubnout lze i bez sportu

Ano, hubnout beze sportu opravdu lze, je s tím ale spojeno spousta negativ, jako například zpomalení metabolismu, podvýživa zapříčiněná nedostatečným krytím základních živin, minerálních látek a vitaminů, nutných pro správný chod organismu, špatná kvalita vlasů a nehtů, únava, náladovost a v neposlední řadě i zvýšené riziko nadváhy v pozdějším věku. Zdravé hubnutí by mělo vždy jít ruku v ruce s pravidelným pohybem.

5. Nesmím jíst sladkosti Pokud je vašim cílem zhubnout, měl by váš celkový denní energetický výdej převyšovat příjem. Různé sladké i slané dobroty mají mnohdy na svůj malý objem vysoký obsah energie, který může výrazně navýšit váš energetický příjem za celý den. Pokud budete chtít mlsat, sáhněte například po čerstvém ovoci, domácí přesnídávce, vhodné formě müsli (pozor na zapékané müsli) či zeleninových chipsech.

          

6. Čím více budu při sportu „makat“, tím více zhubnu

Někdo nesportuje vůbec, jiný se domnívá, že čím více se při cvičení zapotí, tím více zhubne. Pro hubnutí však není třeba zběsilé tempo. V takovém případě se lehce stane, že se vychýlíte z ideální tepové frekvence pro spalování tuků. Stručně řečeno – cvičíte příliš intenzivně. Jediným výsledkem takové aktivity je vyčerpání sacharidových zásob, ztráta svaloviny a stagnace tukové hmoty. Pro udržení správného tempa pro hubnutí je nutné udržovat nižší tepovou frekvenci v delším časovém intervalu. Svou cílovou tepovou frekvenci pro redukci si vypočtěte jednoduše podle rovnice: 220 – VÁŠ VĚK x 0,60. Intenzitu můžete kontrolovat měřičem tepové frekvence (případně se poraďte se s odborníky, jak měřič používat). Pokud nemáte měřič, poslouží vám dobře i laická pomůcka – tempo, v němž spalujete tuky, poznáte podle toho, že jste při něm schopni ještě mluvit, tedy nikoliv tempo, kdy už nemůžete „popadnout dech“. Nestačí však jet doma na rotopedu pět minut a dost. Abyste dosáhli kýžených výsledků, je třeba setrvat v této aerobní aktivitě alespoň 30 minut.


 

Autoři: PhD. Olga Huspeková a Bc. Renata Křivohlavá, výživové poradkyně z Elixír studia pro zdravý pohyb a životosprávu, www.elixirstudio.cz

publikováno: 07.08.2016   napsal/a: Bc. Renata Křivohlavá