Jak vybrat vhodnou obuv pro děti

Při výběru dětské obuvi si dejte opravdu záležet, protože kvalitní a vhodné boty jsou důležitým prvkem při růstu dětské nohy.

Výběr dětské obuvi

„Zahýbej tím palcem“

Jste zvyklí chodit na nákupy dětských bot bez svých ratolestí? Argument, že přeci znáte jejich přesnou velikost, jen tak neobstojí. Dítě si totiž musí boty vyzkoušet a v prodejně se projít v obou botách. Důležité je při tom sledovat, zda se obuv nevyzouvá na patě. „Číslování někdy nejsou úplně přesná a dětská noha potřebuje správnou velikost. Bota, které padla dítěti před pár měsíci, již může být malá.

U malých dětí roste noha cca o 19 mm za rok. Obuv by měla sedět tak, aby byl palec nohy v přirozené poloze a nebyl tlačen k ostatním prstům,“ říká Veronika Sajdoková z CCC.  Vhodné také není kupovat o číslo větší boty, protože v nich noha klouže a prsty se ničí narážením o přední část obuvi. Bota by měla být vepředu delší než noha cca o 10 mm. Děti mají také sníženou bolestivost nohy, pokud je tedy bota tlačí, nemusí to cítit. Vždy se přesvědčte ručně, jak bota sedí. Nápovědou pak může být zahýbání palcem.

U výběru dětských bot se nikdy neřiďte heslem „to se časem vyšlápne“. Stejně tak se vyvarujte, aby vaše dítě nosilo boty po starších sourozencích. Bota je vždy vytvarovaná podle svého prvního majitele a dalším nositelům může poškodit přirozený tvar chodidla.

Klasické bačkory nejsou vhodné

Pro děti do pěti let se hodí spíše kotníčková obuv, která nohu dobře fixuje. Lodičková obuv pro malé děti není příliš vhodná. Klasické bačkory nejsou pro děti také vyhovující, protože nefixují nohu. Nejvhodnější je pásková kotníčková obuv. Dětské nohy mají také tendenci se hodně potit. Vybavte proto jejich boty kvalitní antibakteriální vložkou. Pro děti jsou ideální boty z prodyšných přírodních materiálů, textilu nebo z usně.

Umělé materiály nejsou příliš vhodné, protože nemají prodyšnost a zachovávají si své původní rozměry, tedy nepřizpůsobí se tvaru nohy. Boty vybavte také kvalitní savou vložkou, i v chladném počasí, noha se v přetopených místnostech potí stejně jako v létě. Děti potřebují měkké boty, které se dobře přizpůsobí anatomii nohy, aby nedošlo k pozdější deformaci. Dětská bota také vyžaduje dostatečně vysoký opatek, aby nohu dobře fixoval.

Věcí, které není dobré podceňovat je tedy celá řada, samozřejmě není nutné dodržovat úplně všechny. Rozhodně je ale důležitější vybrat svému dítěti kvaliní obuv než tričko podle posledních výstřelků módy.

publikováno: 13.11.2014   napsal/a: Mgr. Jan Taussig