Dítě z obezity nevyroste

Čísla jsou to alarmující. Téměř třicet procent českých dětí a dospívajících trpí obezitou nebo má nadváhu. Podle revizních lékařů České průmyslové zdravotní pojišťovny jde o vážný problém, který dlouhodobě trápí Českou republiku. Za obezitou podle nich není jen nedostatek pohybu, ale i špatná životospráva.

Děti a obezita 

Rodiče mají často tendenci obezitu svých dětí podceňovat. Považují ji za přechodný stav, ze kterého dítě „vyroste“. Podle názoru odborníků jde však o velmi rozšířený a zároveň velmi nebezpečný mýtus. Pokud dítě získá špatné stravovací návyky, téměř určitě se s nimi bude potýkat i v dospělosti. Dítě z obezity obvykle nevyroste.

Obézní děti a riziko diabetu

To potvrzují i dětští praktici, podle kterých jde o metabolické onemocnění, nikoli přechodnou fázi vývoje. Jedná se o stav dlouhodobé nerovnováhy mezi příjmem a výdejem energie, který s sebou nese řadu zdravotních rizik – např. tzv. metabolický syndrom představovaný diabetem II. typu, vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou krevních tuků.

To ve svém důsledku vede ke zvýšenému riziku postižení cév či ischemické choroby srdeční. Dalším popsaným rizikem je zvýšený výskyt nádorových onemocnění v obézní populaci. Obezita rovněž představuje zvýšenou zátěž pro klouby a celý pohybový aparát.

Pestrá strava bez drastických diet

Rodiče by neměli ke způsobu stravování přistupovat laxně. Děti přebírají stravovací kulturu od svých rodičů. Pokud zdravému životnímu stylu neholdují rodiče, těžko to mohou chtít od svých potomků. Opačným extrémem jsou pak rodiče hlídající každou kalorii a každé sousto, případně stoupenci různých drastických diet nebo alternativních způsobů stravování.

V současnosti je populární zejména bezlepková dieta. Ta však není opodstatněná a je přímo nevhodná, pokud dítě netrpí celiakií či glutenovou hypersenzitivitou.

„Mnoho lidí s touto předpokládanou glutenovou hypersenzitivitou tvrdí, že bezlepková dieta jim velmi pomáhá. Když se však provedli randomizované slepé studie s těmito jedinci, bylo zjištěno, že pokud pacienti nevěděli o tom, že konzumují lepkovou dietu, problémy neměli a naopak. Bylo prokázáno, že ve Spojených státech užívá bezlepkovou dietu zhruba 10x více lidí, než kolik jich jí skutečně potřebuje“ uvádí Prof. MUDr. Libor Vítek, vedoucí hepatologické laboratoře z 1. LF UK v Praze.

Jak by měl vypadat vyvážený jídelníček u dětí a dospívajících?

Vyvážený jídelníček dětí a dospívajících by měl být dostatečně pestrý. Měl by obsahovat 50-55% sacharidů, do 30% tuků a 15-20% bílkovin. Celkové složení by mělo odpovídat potravinové pyramidě, jejíž základnou jsou obiloviny, 2. patro tvoří zelenina a ovoce, 3. patro mléko, mléčné výrobky a maso, vrcholkem pyramidy jsou sladkosti, cukr a sůl.

Konzumace slazených nápojů by měla být omezena na minimum. Odborníci na výživu varují před nadměrným využíváním sladkostí jako odměn, dodávají však, že jejich nákup nebo konzumaci nelze dětem zakázat. To ostatně platí i pro fastfoody.

Rodiče by neměli dítě za jejich návštěvu trestat, ale spíše mu demonstrovat některé nepřiměřené složky jídla, například velké množství tuku v mase nebo přemíru jednoduchých sacharidů ve slazených nápojích.

Zde by velmi pomohla, povinnost uvádět v restauracích a fastfoodech, ale také ve školních jídelnách některé údaje o složení potravin. Zejména energetickou hodnotu, obsah základních živin, složení tuků, obsah cholesterolu. Pokud by lidé měli tyto informace, alespoň části z nich by to pomohlo výběru jídla pro sebe i děti. V některých zemích, například v Austrálii je toto již běžným standardem.

Do kondice pohybem

Preventivně působí prakticky každá pohybová aktivita, která přináší radost a u níž je dítě schopno vytrvat a pravidelně se k ní vracet. Ideálními sporty jsou plavání a cykloturistika, široká škála míčových a jiných kolektivních her. Jiná pravidla platí v případě obezity. V takovém případě je vhodné aktivitu nejprve zkonzultovat s lékařem, který doporučí další postup.

Vyplatí se rovněž sledovat nabídku preventivních programů zdravotních pojišťoven. VZP, ZPMV či ČPZP pojištěncům nabízí například plavání zdarma nebo za zvýhodněnou cenu ve vybraných bazénech v rámci České republiky a další bonusové programy. Jejich seznamy a další podrobnosti lze nalézt na webových stránkách zdravotních pojišťoven.

publikováno: 07.04.2016   napsal/a: Mgr. Jan Taussig