Posedlost zdravím neboli Orthorexia nervosa

Poněkud exoticky znějící název Orthorexia nervosa je jistým druhem poruchy ve výživě, který se projevuje tak, že lidé jsou přímo posedlí myšlenkou stravovat se s cílem zlepšení svého zdraví.

Orthorexie nervosa

Samotný název Orthorexia pochází z řeckého „orthos“, což znamená správné a „orexis“ znamenající chuť.

Lidé ve snaze léčit si některé svoje vlastní nemoci nebo jednoduše řečeno, dovést zdravou výživu až do extrému, si vytvářejí svoje vlastní pravidla stravování. Tato aktivita jim zabírá stále více času, neboť si vytvářejí svoje vlastní stravovací postupy a plánují si druh a složení jednotlivých jídel na několik dní dopředu.

Mnozí z nich si rovněž nosí svoje vlastní potraviny, když opouštějí svou domácnost, neboť se obávají jíst běžně dostupné pokrmy ze strachu před tukem, „chemikáliemi“ nebo dalšími složkami, o kterých jsou přesvědčeni, že by jim mohly škodit.

Dodržovat tento přísný režim vyžaduje silnou vůli, a proto tyto osoby pociťují silnou nadřazenost na běžnými  lidmi, kteří nemají takové sebeovládání. Člověk, který tráví své dny pojídáním tofu a zdravotních sušenek může mít podobně vznešené pocity podobně jako by celý svůj život věnoval promoci např. bezdomovcům.

Naopak, jestliže tyto osoby poruší vlastní přísná pravidla pojídáním „zakázaných“ potravin, cítí se velmi provinile. Pak většinou trestají sami sebe zavedením ještě přísnějších stravovacích pravidel a omezením množství potravy.

 Chování těchto lidí se podobá chování osob, které trpí anorexií nebo bulimií nervosa. Rozdíl mezi těmito skupinami spočívá v tom, že anorektici a bulimici se zajímají o množství potravy, orthorektici o její kvalitu.

V Evropě jsme nyní zahrnováni informacemi o tom, co je v potravě „dobré“ a co je „špatné“. Tento přístup podporuje neurotické vztahy k potravě. Mnoho lidí klade při plánování složení svého jídelníčku na prvé místo své zdraví.

Jak tedy přistoupit ke zdravému stravování?

Klíčem k řešení je umírněnost. Změny ve výběru potravin mají být prováděny postupně a takovým způsobem, který vyhovuje osobním chutím a životnímu stylu. Zdravější stravování má mít pozitivní vliv na zdraví, aniž by omezovalo příjemné pocity z vlastního jídla nebo negativně ovlivňovalo vztahy s okolím. Pro zjištění, zda má zdravé stravování pozitivní vliv nebo se stává posedlostí, lze vyzkoušet „Bratmanův test pro orthorexii“.

Brathmanův test pro orthorexii

  • Trávíte více než 3 hodiny denně přemýšlením o vaší dietě?
  • Plánujete své pokrmy na několik dní předem?
  • Je pro vás nutriční hodnota vašich pokrmů důležitější, než potěšení z vlastního jídla?
  • Snížila se kvalita vašeho života se zvyšováním kvality vašeho stravování?
  • Stal jste se postupem času přísnějším sám k sobě?
  • Zvýšilo zdravější stravování vaši sebeúctu?
  • Vyloučil jste ze svého jídelníčku vaše oblíbené pokrmy a nahradil je „správnými“?
  • Působí vám vaše dieta potíže při stravování mimo domov, nebo ve styku s rodinou a přáteli?
  • Máte pocit viny, jestliže vaši dietu porušíte? Cítíte vlastní uspokojení, jestliže se stravujete zdravě?

Čtyři až pět kladných odpovědí naznačuje, že je vhodné si odpočinout od problémů spojených s vlastním stravováním. Kladné odpovědi na všechny otázky pak znamenají, že jste zcela posedlý zdravou výživou.

Zdroj: MVDr.Ing Miloslav Valenta; Základy výživy

publikováno: 30.10.2016   napsal/a: Mgr. Jan Taussig