Běhání - nemoc vs. zdraví

Běhat, či neběhat, pokud se necítíme dobře, pokud na nás „něco leze“? Co člověk, to názor – někdo jen lehce poleví, protože nepřekousne, že by si měl dát pár dní pohov, jiného skolí zcela neškodná rýmička.

 Běh, nemoc

Stop při teplotě

Optimum se tu nachází opět někde mezi. Můžeme tedy běhat při lehkém nachlazení? Obecně platí, že jsou-li problémy lokalizované od krku nahoru, tak ano. Jsou-li od krku dolů, raději ne.
Jednoznačné stop však znamená teplota, i jen mírně zvýšená. S tou hajdy do peřin k pití bylinkových čajů! Také pokud na nás právě něco leze, sáhněme raději po vitamínech a čaji.Tělo totiž s něčím bojuje a pokud mu v tu chvíli trochu klidu dopřejeme a nebudeme jeho síly tříštit ještě tréninkem, máme šanci, že nápor vetřelců elegantně odrazíme a v dalších dnech můžeme v pohodě vyrazit. Dokud nás pálí v nose či krku je nejlepší volbou zůstat spíše doma. S rozvahou přistupujme i k dalším dnům, kdy už nás případné hleny „pouze obtěžují.“ Tělo je po viróze oslabené, snadno chytí další. A pozor také na fakt, že některé z náhlých úmrtí sportovců při závodech jsou následky nedoléčených viróz. Tyto drobounké potvůrky totiž napáchají v srdečním svalu neviditelné škody, které se mohou projevit až ve zvýšené zátěži!

Opatrně s návratem

Také s návratem neradno spěchat, několik dní pouze mírně klušeme, teprve pak najedeme na plán. Pokud se do toho opřeme příliš brzy, oslabené tělo to nemusí vydržet a zaděláme si na další dny a týdny nedobrovolného odpočinku znova. Běhat lze samozřejmě i na sněhu a v teplotách hluboko pod bodem mrazu. Nad přemoudřelými radami neběžců typu „chceš si snad uhnat zápal plic?“ se lze skutečně pousmát, musíme se však dobře obléknout. Nebýt jako sněhulák, ale jako cibule - funkční prádlo, funkční triko, bunda či fleeska, elasťáky či šusťáky, popřípadě pod to nějaká ta „moira“ či „jaggerovky“, nákrčník, čepice či alespoň čelenka přes uši, rukavice a po doběhu šup do tepla a do suchého. Na pití raději teplý čaj v termosce umístěné buďto v ledvince nebo šikovně někde za stromem na svém oblíbeném okruhu.

Posilujte svou imunitu

Imunitu posilujeme obecnými prostředky, jako jsou vitamíny, minerály a stopové prvky. A dále prostředky speciálními, jako je například betaglukan, kolostrum, echinacea, cistus incanus, mladý ječmen a mnoho dalších. K otužení organismu běhání venku velmi dobře přispívá. Kdesi jsem četla, že právě běh má vynikající účinky na obranyschopnost – ale jen asi 20 km týdně, což by nám, co chceme závodit a vůbec potřebujeme běhat více, rozhodně nestačilo. Vyšší dávky odolnost naopak tlumí, protože pro organismus představují zátěž. Logicky platí, že pokud od svého těla něco chci, musím mu také něco dát. Pozor – tělo je nejvíce náchylné k infekci právě v době několika hodin po náročnějším tréninku či závodě.

 

Více článků naleznete v rubrice: Sportovní trénink

TIP: Nikdy mi nechybí doma tekuté kolostrum a sprej z aloe vera. Kombinace těchto prostředků dokáže zastavit leckdy i rozjetou rýmu. A z těch horších stavů při zvýšených dávkách vás dříve dostane. Tekuté kolostrum – mlezivo od krav, které se pasou na šťavnatých čistých loukách Švýcarska, Rakouska a Německa a čtyři generace zpět nepoznaly antibiotika, se zpracovává šetrně zmrazením, takže se v něm uchová řada důležitých látek: až 20% imunoglobulinů všech tříd, růstové faktory podporující regeneraci a další. Tento zázrak chuti syrovátky mohou bez problémů užívat i sportovci bez toho, že by to byl doping. Podobné prostředky pasterizované horkem své vlastnosti zčásti ztrácejí. Kdo trpí alergiemi, může si tímto hodně pomoci – aloe vera a kolostrum působí imunomodulačně, tj. posílí odolnost, ale nežádoucí reakce naopak tlumí.

Mohlo by vás zajímat: Jak trénovat podle tepové frekvence

publikováno: 28.06.2013   napsal/a: MUDr. Vanda Kadeřábková-Březinová