Novak Djokovič a Roger Federer – srovnání jejich hry

Roger Federer zatím stále shlíží z výšin prvního místa žebříčku ATP. Jeho suverénní kralování v letech 2004 – 07 na všech grandslamových turnajích s výjimkou antuky je zdá se s příchodem letošního roku u konce. Federer ovládl světový tenis po éře panování Samprase a Agassiho, chvíli se na čele žebříčku objevili obranář Hewitt, nevyrovnaný Roddick a psychicky labilní Safin. Všichni z těchto hráčů, včetně antukáře Nadala neměli dostatečný potenciál v celkovém součtu Federera ohrozit.

Novak Djokovic je tu a je připraven.
První Slam letošní sezóny získal Djokovič suverénně se ztrátou jediného setu ve finále s Tsongou. Pojďme se podívat na to, jak toho dosáhl a proč jsem přesvědčen, že získá více podobných titulů a vystřídá Federera v čele žebříčku.
  • Djokovič je od mládí vítězný typ s charismatem šampióna. Už jako žáček v bezvýznamném klubu v Srbsku prý mluvil o tom, že se stane světovou jedničkou a říkal to každému, kdo jej chtěl poslouchat. Zdá se to jako drzost a arogance? Možná. Když mu bylo 16, sledoval jsem ho týden na Mistrovství Evropy družstev ve Francii. Tenisově tam převyšoval své vrstevníky o hlavu. Talent, sebevědomí, schopnost vyhrávat důležité míče, to tam všechno už bylo. Otázkou jen bylo, zda to dokáže rozvinout i v kategorii dospělých. Zdá se, že ta doba už přišla.
  • Přímý souboj mezi Federerem a Djokovičem v semifinále letošního Australian Open vyzněl přesvědčivě pro Djokoviče. Justin Gimelstob, bývalý hráč a komentátor Tennis Channel po utkání zdůrazňoval, „Toto byla pro Federera nová situace, kdy byl konfrontován s hráčem obdobných kvalit z hlediska pohybu po dvorci, hbitosti a vyvážené obranné i útočné hry jakou disponuje sám“.
  • Federer byl do této doby nedostižný ve schopnosti zcela nečekaně, skvělým pohybem a předvídavostí přejít z obrany do útoku. Dokáže nalézt slabinu soupeře a tam zatlačit ze zadní čáry nebo ukončit výměnu u sítě. Zdůrazňuji, do této doby.
  • Djokovič dokáže kontrolovat většinu výměn ze základní čáry, získat převahu a vytěžit z toho příležitost ukončit výměnu přechodem k síti. Proti Federerovi tak byl úspěšný v 79 procentech, tedy z 24 náběhů k síti vyhrál 19 výměn. Podobně úspěšný pak byl rovněž ve finále proti Tsongovi (79%).
  • Žádný hráč nemůže pomýšlet na vrchol bez dokonalé techniky úderů. Djokovič pracoval na zlepšení volejů s bývalým australským deblistou Markem Woodfordem a velmi usiluje o spolupráci s Petem Samprasem, s nímž by chtěl zdokonalit servis a přechod na síť. Jak vidno nenechává nic náhodě, nespokojil se s třetí pozicí na světovém žebříčku a dále investuje do svého zlepšení.
  • Zajímavé je srovnání obou hráčů v jedné z klíčových herních činností a tou je return. Federer je mnohými považován za jednoho z nejlépe returnujících hráčů na okruhu. Ve srovnání s Djokovičem má však jednu drobnou slabinu. Jeho jednoručný čopovaný return umístěný téměř vždy křížem dvorce, občas s nedostatečnou délkou je zranitelný proti tlaku soupeře. Je nutno podotknout, že jen málo hráčů má dostatečnou kvalitu a sebevědomí na to,aby této slabiny využili. Djokovič tuto kvalitu má.
  • Správně zvolená taktika znamená rozdíl mezi vítězstvím a porážkou. Zatímco v loni ve finále US Open Djokovič proti Federerovi nedokázal s dobrou strategií využít 5 setbolů v prvním setu a dva ve druhém, letos se poučil a kromě pár efektních, ale ne moc účinných stopbolů byl jeho výběr úderů v jednotlivých herních situacích téměř perfektní.
  • Výborní hráči jsou většinou úspěšní ve zkrácených hrách (tie-break). Djokovičova bilance na grandslamových turnajích je úchvatná, 19-0 a celková bilance na turnajích za celou kariéru je 32-6.


Roger Federer ještě určitě neřekl poslední slovo, ostatně je v současnosti v tenisově nejlepších letech. Rivalita s Djokovičem jej může motivovat k práci na jeho hře a my diváci se můžeme těšit na dramatická utkání. Dovolím si malou prognózu, že Federer již bude tahat za kratší konec.


publikováno: 19.10.2012   napsal/a: Mgr. Jan Taussig