Sportovní stipendium v USA 3.část

Jazykové testy TOEFL popřípadě SAT máte v kapse, jste v kontaktu s univerzitou, kterou jste si vybrali, v lepším případě si škola vybere vás a to pochopitelně úzce souvisí s tím jakou máte tenisovou úroveň. Jak Lukáše, tak Michala, jakožto velmi dobré tenisty si skauti vyhlédli sami. Lukáš dokonce říká „Já jsem se dostal do Ameriky vlastně nešťastnou náhodou. Oni mě sami vyhledali a přesvědčovali mě o výhodách, ale já jsem o tom nechtěl ani slyšet, stále jsem přemýšlel o profesionální dráze. Nakonec jsem se rozhodl využít plně hrazenou oficiální návštěvu a po ní jsem si říkal, zkusím to na půl roku, no a vidíte zůstal jsem déle a dnes můžu říci, že jsem neprohloupil."

Michalovi také jednou večer zazvonil telefon a na druhém konci byl trenér univezity, kam později nastoupil. Michal ještě dodává: "Škola si vybrala mě, ale nevidím problém v tom, že by první kontakt přišel směrem od hráče. Většina top juniorů, kteří jsou ve světovém žebříčku ITF do 18 let do 25. místa má nabídky od více škol. Školy se o ně přetahují. Pokud je člověk na žebříčku ITF mimo top 100, tak ty lepší školy je nezaregistrují a kontakt by měl přijít ze strany hráče."
Ale zpět k přijímacímu postupu. Poté, co absolvujete vstupní proces jazykových testů, vám škola pošle dokument s tajuplným názvem I-20, což je vlastně potvrzení, že na školu nastoupíte a že budete schopen zaplatit školné.
Michal doplňuje: "Tím, že mi školné pokrylo tenisové stipendium, to pro mě bylo lehčí, nemusel jsem složitě dokazovat, že rodiče vydělávají dost, aby to pokrylo školné.“ S dokumentem I-20 pak jdete na americkou ambasádu v Praze, kde absolvujete pohovor a po pár dnech vám přijde studentské vízum." Michal ještě doporučuje: "Nejlepší je ověřit si informace na webových stránkách americké ambasády v Praze a zjistit, co vše potřebujete k získání studentského víza.“
Studium na zahraniční univerzitě je velmi nákladná záležitost, tenis může být jednou z cest jak se k takovému vzdělání probojovat.

Kolik stojí školné a jaké jsou další výdaje a jak jim pomohl tenis popisují oba studenti.
Oba se shodují v tom, že platit školné je pro běžného smrtelníka nereálné. Michal počítá: “U nás stojí semestr (půlrok), kolem 15 000$, k dokončení studia je potřeba většinou osm semestrů, potom musí člověk taky někde bydlet a něco jíst. Baylor je soukromá škola a dokonce i na americké poměry je dost drahá. Mě veškeré náklady na studium pokryje stipendium, platím si jen jídlo a nájem.“
Zajímalo mě jak úzce souvisí tenisové kvality s výší stipendia?
Michalova odpověď je jasná: “Přímou úměrou – čím lepší tenista, tím dostane více peněz. Podle regulí NCAA (to je organizace, která řídí v USA vysokoškolský sport) má každý tenisový trenér k dispozici 4,5 stipendia. No a v týmu je většinou kolem 8 hráčů. Takže někdo třeba nedostane nic, někomu platí jenom školné, někomu ke školnému i učebnice a podobně. Ja jsem většinou hrál 2. nebo 3. ve dvouhře a 1. nebo 2. pár ve čtyřhře a dostával jsem asi 85% stipendia, což představovalo školné, knížky, zdravotní pojištění plus každý měsíc šek na 145$ na jídlo a ubytování, což ale absolutně nestačilo a rodiče mi museli občas něco poslat. Většina trenérů po každé sezóně stipendia předělá – podle výkonů v tenise a ve škole, ale musí se vždy vejít do 4,5 stipendií, takže logicky pokud někomu přidají, jinému musí ubrat.“



publikováno: 09.10.2009   napsal/a: Mgr. Jan Taussig