Sůl nad zlato?

Čísla zní celkem jasně. Snížení příjmu soli o 5 mg by mohlo na světě zabránit až 1 miliónu úmrtí na mozkové mrtvice a téměř 3 miliónům úmrtí na akutní srdeční příhody, tolik závěry studie na 170000 lidí publikované v časopise British Medical Jurnal.

Kromě odborných společností to širokou veřejnost nechává celkem v klidu, dejme si to do souvislosti s reakcí vlád na současnou situaci.

Sůl, sodík

Přesolené Česko

Dle doporučení WHO a odborných společností by denní příjem soli neměl přesahovat 5 mg. Přitom průměrná denní spotřeba je u nás 12-16 mg na den. Pro ilustraci si představte, že kávová lžička obsahuje zhruba 8 gramů soli, což je 160 procent denního doporučeného příjmu.

A proč je vlastně tak důležité snažit se příjem soli snížit?

Velké množství zvyšuje krevní tlak a ochuzuje vaše kosti o vápník. Velmi rizikový je příjem sodíku u lidí s nadváhou a u lidí s vysokým krevním tlakem.

Sůl nalezneme téměř ve všech kupovaných potravinách, nejvíce v uzeninách, konzervách, pečivu, ale paradoxně i ve sladkostech.

Na „seznam hledaných“ by se tak vedle cukru měla zařadit i sůl. Důležité je vědomě preferovat málo slané potraviny (třeba nesolené arašídy před solenými), olupovat sůl z pečiva, nepřisolovat hotová jídla, co nejvíc se vyhýbat polotovarům a sledovat etikety výrobků. A nezapomeňte na koření, to často může doladit vaše jídlo k dokonalosti i bez přidání třeba jen špetky soli.

Pokud nejste sportovci, kteří vypotí hektolitry potu a jejich potřeba sodíku je značná, nechte si slánku na stole jako ozdobuJ.

publikováno: 21.02.2021   napsal/a: Mgr. Jan Taussig