Více než 40 % obyvatel Prahy se po městě dopravuje na kole

reklama

Pražané by na kole jezdili více, kdyby existoval lepší informační systém, infrastruktura a vhodné zázemí.

Jízda na kole

Avestus Real Eastate, developerská společnost stavějící rezidenční projekt Modřanský Háj, provedla v souvislosti s neustále rostoucí oblibou jízdních kol mezi Pražany průzkum na téma využívání jízdních kol v hlavním městě České republiky, a to ve spolupráci s výzkumnou agenturou IPSOS.

 Průzkum ukázal, že po městě na kole jezdí 42 % lidí. Většina z nich využívá jízdní kolo za účelem sportovních (52 %) a volnočasových (29 %) aktivit. Jako dopravní prostředek do zaměstnání využívá kolo 14 % respondentů, i když mnozí stále považují cyklistickou infrastrukturu, zázemí a řidičskou uvědomělost za nedostatečné.

Mezi největší fanoušky cyklistiky patří věková skupina 36 – 44 let (52 % lidí v tomto věku jezdí pravidelně po Praze na kole). Průzkum zároveň odhalil, že jízda na kole je populárnější u mužů – v ulicích hlavního města pravidelně jezdí téměř polovina z nich, zatímco v případě žen to je 34 %.

  • Více článků najdete v rubrice: Zdraví a pohyb 

    Pokud jde o četnost využívání jízdních kol, největší procento respondentů (38 %) jezdí na kole několikrát do týdne. Mezi hlavní výhody cyklistiky podle nich patří spojení zdravého pohybu s potěšením (31 %),   15 % lidí oceňuje naprostou flexibilitu a 14 % respondentů dává přednost kolu, aby se vyhnuli dopravním zácpám.

Lidé by jezdili častěji, ale obávají se o bezpečnost

Průzkum ukázal, že mnozí respondenti by kolo v Praze rádi využívali častěji. Více než 70 % z nich potvrdilo, že mají pozitivní vztah k cyklistice a přáli by si jezdit na kole častěji. Téměř polovina lidí (44 %) pak uvedla, že v častější jízdě na kole podporují i své přátele, rodinu nebo partnery.

Největšími zábranami jsou pro obyvatele Prahy obavy o bezpečnost a nedostatečné zázemí/infrastruktura. Čtvrtina lidí považuje za největší překážku příliš hustý provoz (více zaujatější jsou v tomto ohledu ženy), 18 % respondentů nejvíce odrazuje nedostatek cyklostezek v jejich okolí a 15 % lidí uvedlo, že jízda na kole po hlavním městě je obecně příliš nebezpečná.

Více než polovina lidí (51 %) pociťuje, že řidiči aut jsou k cyklistům poněkud bezohlední a 14 % lidí si myslí, že řidiči aut jsou naprosto bezohlední.

Populární je především cyklostezka A2

V rámci průzkumu Pražané hodnotili také značení cyklostezek v rámci Prahy. Více než polovina z nich ho považuje za nedostatečné a myslí si, že by mělo dojít k jeho vylepšení.

Čtvrtina respondentů využívá populární cyklostezku A2, která vede ze Zbraslavi blízko projektu Modřanský Háj společnosti a pokračuje přes Prahu do Roztok u Prahy. Stezka se těší popularitě především u mužů (využívá ji téměř 30 % z nich), ale jezdí po ní i ženy (21 % obyvatelek Prahy).

publikováno: 28.08.2014   napsal/a: Redakce
reklama