
Z volně dostupných zdrojů vyplývá, že se největší peníze točí v americkém fotbale, baseballu, fotbale, golfu, hokeji, basketbalu a tenisu. Možná jsem na některá odvětví zapomněl a nechť mi to odpustí.
Vždy mě zajímalo jaká je pravděpodobnost úspěchu v jednotlivých sportech. Jedna stánka věci je divácká popularita a s ní související množství peněz, které se v tom kterém sportu otáčí a druhá je počet lidí, kteří se daným sportem zabývá a uživí.
Občas kroutím hlavou nad povrchností některých novinářů v hodnocení sportovního úspěchu a naopak. Předesílám, že mám pokoru před jakýmkoliv úspěchem i v málo známých sportech, ale dávat na stejnou úroveň medaili v akrobatickém lyžování a naproti tomu například vítězství na grandslamovém turnaji zkrátka nelze. Profesionální sport je jako pyramida. Čím je širší základna, tím vyšší je vrchol a tím je taky obtížnější vydrápat se nahoru. V cestě za slávou, medailemi a penězi vám totiž stojí silná konkurence se stejným cílem jako máte vy.
Dejme si názorný příklad. Rodiče pohybově nadaného Pepíčka Nováka touží mít v rodině profesionálního sportovce. Paní Nováková trošku váhá a neví, zda studium by pro syna nebylo jistější, pan Novák má ale jasno, Pepíček se bude živit sportem. Nechce nechat nic náhodě a rozhodne se zjistit pro jaké sporty má Pepíček největší předpoklady. Nechá mu určit somatotyp aby zúžil okruh vhodných sportů podle tělesné kompozice. Pohybové testy mu napoví v jakých fyzických předpokladech převyšuje své vrstevníky a opět o něco zůží výběr sportu. Potom už se musí rozhodnout jaká sportovní disciplína by byla nejvhodnější.
Tento imaginární příklad popisuje, jak byste mohli postupovat, berete li to se sportováním svých dětí vážně. Jinak se velmi často stává, že vyberete sport, pro který dítě nemá dostatečné předpoklady a v silné konkurenci těch talentovanějších nemůže uspět, ale může samozřejmě sportovat na výkonnostní nebo rekreační úrovni.
V příštím článku se vám pokusím přiblížit jaká je pravděpodobnost stát se profesionálním sportovcem ve fotbalu, hokeji a tenisu .

2 příspěvky, poslední 10.02.2008
Ani ten, kdo má talent, vynikající fyzické předpoklady nemusí být hned úspěšný profesionál. Začínajících jsou tisíce, takto nadaných pak stovky, nejlepších desítky, ale jen pár jediců do dotáhne na vrchol. Je to už otázka hlavy, motivace, obětování se, psychologie a hodně štěstí. A co se týče např. toho lyžování. Napadlo Vás, proč se skákání věnuje mnohem méně lidí než běhání? Co je asi jednodušší?....Proč tolik lidí hraje fotbal, tenis, golf a nědělají třeba desetiboj? U těchot spotů je to tak, že tzv. konkurence vždy skončí někdy na začátku, který tyto úspěšný borci "malých" sportů dokáží překonat. A víme všichni, že začátky jsou vždy nejtěžší.
Takovým příkladem může být rychlobruslení a Sáblíková. Je to určitě skvělá sportovkině, ale tím sportem se na světě zabývá pár tisíc lidí, tak je také možné, že se prosadila z amatérských podmínek.